Wycieczka na ptaki: Wisła na Białołęce (23.04.3023). Limit miejsc!

Chodźcie z nami na ptaki, na spacer zieloną Białołęką :). Uwaga, na wycieczce obowiązuje limit miejsc!

W niedzielę (23.04.2023) przejdziemy się nadwiślańskim łęgiem, posłuchamy tego, co będzie śpiewało. Można liczyć na „przegląd łęgu”, czyli śpiewające rudziki, pokrzywnice, drozdy i sikory oraz na komplet łęgowych dzięciołów. Wisłą migrują już pierwsze jaskółki i rybitwy, więc też będziemy ich wypatrywać. Przejdziemy na północ do przeprawy promowej, a wycieczkę zakończymy w okolicach przystanku „Odkryta 01”, albo wrócimy wałem do punktu startu.

Przewodnikiem będzie Krzysiek Tabernacki. Pytajcie go o wszystko, nawet o najprostsze rzeczy, bo po to są te wycieczki, żebyście się dowiadywali i uczyli 🙂. Krzysiek chętnie dzieli się wiedzą, wszystko tłumaczy, ustawia lunetę i ważne cechy danego gatunku pokazuje w książce. Można się dużo nauczyć 🙂.

Start wycieczki ok. 8.30. Spotkamy się rano w miejscu zbiórki (szczegółowe informacje wyślemy osobom, które zapiszą się na wycieczkę). Dojazd komunikacją miejską jest bardzo dobry, paliwa kopalne są pod wieloma względami nieetyczne, więc nie pytajcie nas gdzie zaparkować 😉.

Szczegóły organizacyjne i ogólne informacje o wycieczkach STOPu znajdziecie poniżej.Dla kogo i po co są wycieczki?

Wycieczki są przeznaczone dla wszystkich chętnych, zapraszamy dorosłych i dzieci. Jak zawsze, szczególnie gorąco zachęcamy do udziału w wycieczce początkujących ptasiarzy, ponieważ głównym celem Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest popularyzacja obserwowania ptaków, piękna przyrody i wiedzy przyrodniczej. Warto wybrać się na wycieczkę, zadawać przewodnikowi pytania, korzystać z jego wiedzy. Wycieczka z przewodnikiem to dobra okazja aby uczyć się rozpoznawania gatunków.

Przewodnik i sprzęt optyczny

Przewodnik może wytłumaczyć nawet najprostsze rzeczy, nie trzeba się wstydzić, tylko o wszystko pytać. Na pewno odpowie też na wszystkie trudne pytania związane z rozpoznawaniem ptaków. Przewodnik zbiera na wycieczki lunetę, przez którą ptaki widać jak na dłoni. Lornetkę trzeba mieć własną, ale bez lornetki też można się wybrać – na pewno przewodnik lub inny wycieczkowicz pozwoli czasem popatrzeć przez swoją. Na wycieczkach jest zawsze dużo sympatycznych współwycieczkowiczów.

Jak wyglądają wycieczki?

Wycieczki „na ptaki” są to powolne spacery z wieloma przystankami. Trzeba się ubrać w wygodne buty i odzież dostosowaną do pogody. Warto zabrać prowiant. Zazwyczaj wycieczki trwają około 2-3 godzin, ale można odłączyć się wcześniej i wrócić samodzielnie.

Jak się zapisać oraz zbiórka

Dojazd na miejsce zbiórki jest bardzo dobry komunikacją miejską (rozkłady i mapki tras metra, tramwajów i autobusów znajdziecie tu: https://www.wtp.waw.pl/). Zbiórka będzie przy przystanku komunikacji miejskiej. Wycieczka potrwa zapewne około 2-3 godzin, ale można odłączyć się wcześniej. Koszt uczestnictwa: 30 zł. Dzieci do lat 8 mogą towarzyszyć dorosłym bezpłatnie. Jeśli podoba się Wam nasza działalność, to zachęcamy do dołączenia do opłaty za wycieczkę dodatkowych 2 czy 3 złotych – to ważna pomoc w naszych działaniach.

Chętni na wycieczkę proszeni są o przysłanie mailem zgłoszenia jak najszybciej, WYŁĄCZNIE na adres: carduelis.edu@gmail.com W odpowiedzi dostaniecie informacje, czy zostaliście zapisani na wycieczkę oraz dane do przelewu.

Jeżeli informacje nie dotrą do Was w ciągu 24 godzin, to prawdopodobnie:
1. wysłaliście mail na zły adres (sprawdźcie)
2. nasza odpowiedź trafiła u Was do spamu (sprawdźcie ten folder w swojej skrzynce mailowej)
3. Wasz mail trafił do spamu u nas (będziemy go szukać, ale najlepiej wyślijcie go raz jeszcze z innego adresu mailowego).

Nie ma możliwości opłaty gotówką na miejscu zbiórki. Do uczestnictwa w wycieczce upoważnia wyłącznie przesłanie nam mailem potwierdzenia wpłaty (po otrzymaniu informacji, że zostaliście zapisani).

UWAGA: proszę nie przesyłać potwierdzenia przelewu bezpośrednio poprzez stronę internetową banku, tylko z własnego adresu mailowego. Przesłanie potwierdzenia bezpośrednio przez stronę banku nie gwarantuje otrzymania informacji o zbiórce.

Jeżeli ktoś opłaci swoje uczestnictwo, a nie przyjdzie na wycieczkę, to jego wpłata nie podlega zwrotowi ani nie upoważnia do uczestnictwa w innej wycieczce. Osoba, która nie przyjdzie, chociaż opłaciła swój udział, może go jedynie we własnym zakresie odstąpić innej osobie. Nie robimy wyjątków od tej reguły, bo wierzcie nam, inaczej nie dałoby się zorganizować żadnej wycieczki.

W mailu warto podać nr telefonu komórkowego, to ułatwi kontakt w razie jakiejś sytuacji awaryjnej.

Tekst: D.Z.

Bocian czarny

Fot.: Marek Długosiewicz

Jeżeli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, przekaż 1,5% podatku lub wpłać darowiznę na konto: Volkswagen Bank Polska 41 2130 0004 2001 0556 1410 0003 z dopiskiem „darowizna na cele statutowe”. Więcej informacji: http://stop.eko.org.pl/wp/wplac-darowizne/

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!