Pierwsza w Polsce wieża lęgowa dla jerzyków – stanęła!

 

Z radością zawiadamiamy, że pierwsza w Polsce wieża lęgowa dla jerzyków stanęła. Została zbudowana w Warszawie, na Białołęce, według jednej z koncepcji wyróżnionych w naszym konkursie Wieża dla jerza
Konkurs na zaprojektowanie budowli lęgowej dla jerzyków ogłosiliśmy w 2011r.. Na konkurs spłynęło kilkadziesiąt ciekawych prac. Według jednej z prac wyróżnionych została zbudowana pierwsza polska wieża. Podziękowania należą się tu przede wszystkim radnemu Białołęki Marcinowi Korowajowi , który z determinacją dążył do wybudowania wieży, burmistrzowi dzielnicy, Piotrowi Jaworskiemu, bardzo życzliwemu przedsięwzięciu, a także projektantom wieży, architektom z zespołu Menthol Architects .

Lokalizacja wieży (kliknij aby powiększyć):

lokalizacja_wiezy_duzy

W poniedziałek, 17 grudnia 2012r. pod wieżą spotkali się z mediami przedstawiciele białołęckiego ratusza i STOPu. Padał deszcz ze śniegiem, było bardzo zimno. Zziębnięci dziennikarze przepytali nas na temat wieży i jerzyków. Jeden z reporterów zadeklarował, że skoro jerzyki są takie fajne i pożyteczne, a brakuje im bezpiecznych miejsc gniazdowania, to zawiesi dla nich budkę lęgową na własnym balkonie. Dzięki mediom wieża zaczęła już pełnić jedną ze swoich najważniejszych funkcji: popularyzacji jerzyków, edukacji. Rolę tę może odgrywać nie tylko za pomocą tablicy edukacyjnej umieszczonej na postumencie wieży. Intrygująca budowla przyciąga zainteresowanie mediów i ludności, zwraca uwagę na problemy jerzyków, na to że są zagrożone, chociaż bardzo pożyteczne. Mam nadzieję, że dzięki wieży nie tylko 100 par jerzyków zyska bezpieczną oazę, pełną miejsc gniazdowania na najbliższe kilkadziesiąt. Mam nadzieję, że wieża zachęci ludzi do pomagania jerzykom, do chronienia ich w budynkach, gdzie się gnieżdżą, do wieszania dla nich budek lęgowych na własnych balkonach – dzięki temu korzyść odniesie znacznie więcej niż 100 par jerzyków.

budowa-wiezy

Jeżeli cieszy Was wieża dla jerzyków, jeżeli chcecie pomagać tym ptakom, to prosimy – pomóżcie nam pomagać. Kliknijcie Like przy tekstach o wieży na naszej stronie, na naszym Facebooku, na stronach i Facebooku radnego Marcina Korowaja i Menthol Architects, napiszcie przy tych tekstach jakiś pozytywny komentarz. To ważna pomoc dla jerzyków, nie bagatelizujcie jej. Im więcej „lajków” i pozytywnych komentarzy, tym większe prawdopodobieństwo, że uda nam się postawić więcej wież dla jerzyków. „Lajki” i komentarze będą dowodem dla sponsorów i władz Warszawy, że warto w wieże zainwestować. Moim marzeniem jest, żeby każda warszawska dzielnica miała własną wieżę, niepowtarzalną i różniącą się od pozostałych. Las wież w Warszawie może pomóc jerzykowi – wypromować jego ochronę, pozytywną rolę ekologiczną. Dzięki lasowi wież jerzyk może się odwzajemnić nie tylko zjadając uciążliwe owady latające, ale także promując Warszawę oraz sponsorów wież.

Rozważając wydatki na wybudowanie wieży lęgowej trzeba je oceniać w perspektywie kilkudziesięciu lat, podczas których wieża będzie służyła ptakom. Trzeba wziąć pod uwagę, że jest to inwestycja przyszłościowa, z której pożytek ptaki i ludzie będą mieć przez kilkadziesiąt, a może 100 lat. Podczas nagrywanej w Tok Fm, w niedzielę 16 grudnia, audycji o wieży dla jerza, jeden z warszawskich radnych mówił o jednorazowym wydatku stolicy na opryski przeciw komarom: 200 000 złotych. Skutki takiego oprysku, a zarazem wydatku, trwają może kilka tygodni, podczas których komarów jest mniej, a w naszym środowisku, w powietrzu, którym oddychamy – więcej substancji toksycznych. Przeznaczenie 200 000 zł w budowę kilku wież dla jerzyków to inwestycja, która będzie procentować przez długie lata. Miejmy nadzieję, że warszawscy decydenci i sponsorzy zrozumieją to i takie inwestycje poczynią.

O wieży można poczytać na naszej stronie internetowej, a także tutaj:
Powstała pierwsza w Polsce wieża do walki z komarami 
Montażu wieży lęgowej dla jerzyków 
Menthol Architects – Wieża dla jerzyków  
Najnowsze zdjęcia z produkcji wieży

Będzie też można posłuchać audycji Ewy Podolskiej o wieży, w radiu Tok Fm, 22 grudnia

Tekst: Dorota Zielińska

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!