Czerwiec w STOPowych budkach lęgowych zawieszonych dla ptaków na budynkach

Nadal obserwujemy budki zawieszone na budynkach ramach naszego projektu ochrony ptaków w budynkach finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 50 budek lęgowych, przeznaczonych jest dla wróbli i jerzyków – ptaków, których niemal jedynym miejscem gniazdowania są ludzkie budowle.

Majowe wabienia i zachowania ptaków przy budkach opisaliśmy tutaj.

Pod koniec maja jerzyki zaczęły się mocno interesować dwoma budkami, zawieszonymi na bloku na Mokotowie, na balkonie szóstego piętra. Podlatywały do nich bardzo blisko. Żeby jeszcze bardziej zachęcić jerzyki do zajęcia budek, 2 czerwca zaczęliśmy wabienia nagraniami głosów tego gatunku. Wokół budek kręciło się 10 jerzyków. Po 2 dniach zaczęły wchodzić do budek. Po kolejnych 4 dniach ptaki najprawdopodobniej nocują już w obu budkach. W związku z dużym zainteresowaniem ptaków tą lokalizacją planujemy przeniesienie tutaj jednej z budek z Pragi Południe. Budki jerzykowe na kamienicy na Pradze Południe są nadal puste. Wygląda na to, że jerzyki nie zagnieździły się tutaj także pod parapetami, pod które intensywnie wchodziły w czasie wabień.

***

Po krótkich, kilkudniowych wabieniach na początku czerwca jerzyki zaczęły intensywnie korzystać z budek zawieszonych dla nich na balkonie na Mokotowie. Zaprzestaliśmy więc wabień.

12 czerwca została dowieszona kolejna budka lęgowa dla jerzyków w tej lokalizacji. Rozpoczęły się więc kolejne wabienia.

Tekst: Dorota Zielińska

jerzyk_przy_budce
Jerzyki intensywnie korzystają z budek zawieszonych dla nich na balkonie bloku na Mokotowie.
(fot. J. Rapczyński)

logo_kolor_sfinansowanoArtykuł powstał w ramach projektu „Ochrona ptaków w budynkach” sfinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!