Projekt „Czym skorupka za młodu nasiąknie…, czyli dzieciaki poznają miejskie ptaki” dofinansowany został przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 6410,00 zł
Projekt ma na celu edukację dzieci w wieku przedszkolnym-wczesno szkolnym, dotyczącą przede wszystkim ptaków, które mogą spotkać w swoim najbliższym otoczeniu. Projekt jest ukierunkowany na zainteresowanie przyrodą dzieci od najmłodszych lat, wyrabianie wrażliwości na otaczającą przyrodę, poszerzanie wiedzy o ptakach, aby dzieci były w stanie rozpoznać i nazwać ich podstawowe gatunki. Chcemy aby przekazywanie wiedzy odbywało się w łatwy i przyjemny sposób dzięki prelekcjom w salach oraz wycieczkom w terenie. Chcemy zachęcić dzieci do dalszych, samodzielnych obserwacji, oraz poznawania otaczającej je przyrody.
W projekcie bierze udział 10 grup dzieci z przedszkoli warszawskich, w sumie ok 200 dzieci. Wszystkie grupy biorą udział w zaplanowanym cyklu działań, które stanowią spójną całość:
Edukacja w placówkach
Odbyły się już zajęcia w przedszkolach dla 10 grup dzieci z użyciem opracowanych pomocy edukacyjnych. Przygotujemy prezentację multimedialną, dla zilustrowania tematu i ciekawego przekazania wiedzy oraz zaprojektujemy i wykonamy roll-up, czyli trwały, zwijany, kolorowy plakat przedstawiający podstawowe gatunki ptaków, który ułatwi uporządkowanie informacji i ich lepsze zapamiętania.
Plakat „Ptaki naszej okolicy” – pobierz wersję do druku (pdf).
Kolorowanka „Ptaki naszej okolicy” – do pobrania w format A4 (pdf)
Zostały przeprowadzone wycieczki dla 10 grup dzieci z ornitologiem po parku, lub innym miejscu występowania opisanych podczas prelekcji gatunków ptaków.
Samodzielne zadania do wykonania dla każdej z grup
Każda grupa ma do wykonania kilka zadań, które dodatkowo zaangażują dzieci do czynnego, samodzielnego poznawania przyrody i ptaków, z wykorzystaniem wiedzy przekazanej podczas wcześniejszych zajęć w klasie i w terenie.
Zadania:
- – wzięcie udziału w organizowanej przez nas prelekcji i wycieczce (pobierz KARTĘ OBSERWACJI)
- zawieszenie budki lęgowej dla ptaków (profesjonalnie wykonaną, otrzymaną od nas);
- wykonanie prostych karmników z butelek z pomocą opiekuna i rozwieszenie ich (instrukcja robienia karmnika z butelek pomysłu prof. Macieja Luniaka)
- wykonają dokumentację fotograficzną swoich działań i przekażą nam w formie relacji do zawieszenia na stronie internetowej.
Nagrodzenie uczestników projektu
Po wzięciu udziału we wszystkich wyżej wymienionych etapach każda z grup zostanie uhonorowana dyplomem oraz książką na temat ptaków, aby zachęcić do dalszego poszerzania wiedzy na temat ptaków i prowadzenia własnych obserwacji. Otrzymają też plakaty edukacyjne o ptakach do powieszenia w placówkach.
Galeria zdjęć z realizacji zajęć w przedszkolach: