Aktualności

26.11.2015
Skarby przyrody w warszawskich parkach jesienią i zimą

W ramach projektu „Skarby warszawskiej przyrody – edycja II” zabieramy dzieci na spacery przyrodnicze. Chodzą z nami w teren zarówno trzylatki z przedszkoli, jak i licealiści. Kontakt z przyrodą w terenie to coś znacznie cenniejszego niż oglądanie jej w książce lub na ekranie telewizora.
Nie tylko młodzi uczestnicy spacerów, ale także ich opiekunowie (rodzice i nauczyciele) często po raz pierwszy dostrzegają wokół siebie niezwykle piękne zwierzęta, na które wcześniej nie zwrócili uwagi. Dziwią się, że w Polsce, a nawet w tak dużym mieście jak Warszawa, są ptaki tak kolorowe jak gil czy dzięcioł zielony. Czytaj dalej…

27.10.2015
Jesienna i zimowa edukacja przyrodnicza w terenie 

Czy jesienią i zimą można wybrać się z dziećmi w teren i uczyć je przyrody? Oczywiście, że tak! Koniecznie :). W tym albumie znajdziecie zdjęcia z naszych jesiennych i zimowych, przyrodniczych spacerów edukacyjnych z dzieciakami.

24.09.2015
Warto uczyć dzieci przyrody czyli „Skarby warszawskiej przyrody – edycja II”

Główne i najważniejsze działania STOPu dotyczą edukacji przyrodniczej, popularyzacji spędzania czasu na łonie natury, birdwatchingu. W tym roku (2015) naszym najważniejszym projektem edukacyjnym są „Skarby warszawskiej przyrody – edycja II”. Dzięki dofinansowaniu ze środków m. st. Warszawa możliwe stało się przeprowadzenie kilkudziesięciu spacerów przyrodniczych dla zorganizowanych grup dzieciaków z warszawskich placówek edukacyjnych, wspólne obserwowanie życia ptaków, poznawanie ekologii lasu łęgowego, roli martwego drewna, rodzimych i obcych gatunków zwierząt i roślin.

Wierzymy, że warto prowadzić takie działania. Mamy nadzieję, że wśród kilkuset młodych uczestników projektu „Skarby warszawskiej przyrody” znajdują się przyszli przyrodnicy i aktywni obywatele, którzy w dorosłym życiu będą chronić naturę.

Naszą wiarę w rolę edukacji przyrodniczej podsycają nie tylko pozytywne opinie uczestników projektu, ale także publikacje na temat tego rodzaju edukacji. Jak pisze Wojciech Mikołuszko w Polityce (28 sierpnia 2012) „wystarczy 20-minutowy spacer po lesie, by polepszyła się koncentracja u dzieci z ADHD”. Spostrzeżenia autora artykułu i naukowców, których wyniki badań przytacza, są podobne: dzieci nie znają przyrody, która je otacza, a nierzadko boją się jej lub brzydzą. My również to widzimy w czasie spacerów przyrodniczych. Przeraża i zasmuca, kiedy dwadzieścioro dzieci najpierw ucieka z piskiem, bo zobaczyły pająka, po czym rzuca się, by go zadeptać. Mamy nadzieję, że dzięki naszym spacerom na łonie natury zrozumieją, że pająk ma prawo żyć, a las łęgowy jest jego domem, w którym ludzie są tylko gośćmi. Tłumaczymy dzieciom, że pająki to pożyteczne zwierzęta, które każdego dnia wykonują dla nich kawał dobrej roboty chwytając komary i inne gryzące je owady.

Typowym zjawiskiem we współczesnym świecie jest to, że ludzie, także, ale nie tylko ci najmłodsi, lepiej znają zwierzęta egzotyczne niż te, które żyją w ich najbliższym otoczeniu. Powodem jest to, iż poznają przyrodę na ekranie telewizora, a nie w terenie. Program edukacji szkolnej nie daje możliwości poznawania własnego otoczenia. Oglądanie filmów i obrazków nie zastąpi prawdziwego kontaktu z naturą. Dlatego uważamy, że ważną rolą organizacji pozarządowych jest stworzenie dzieciom i młodzieży możliwości wyjścia z sali lekcyjnej i prawdziwego doświadczenia przyrody. Staramy się, żeby młode pokolenie wychodząc z nami w teren nie tylko poznawało nazwy roślin i zwierząt, ale przede wszystkim zrozumiało co się dzieje wokół, w naturze. Uważamy, że ważniejsze jest, żeby młody człowiek wiedział dlaczego jerzyk gnieździ się w jego domu i czemu trzeba go chronić, niż żeby rozpoznawał na obrazku tukana.

Więcej o tym, że warto uczyć dzieci przyrody i zabierać je na łono natury można przeczytać w ciekawym artykule w Polityce.


20.07.2015
Projekt „Skarby Warszawskiej Przyrody – edycja II” trwa. Odbywają się spacery przyrodnicze. Zabieramy dzieciaki przede wszystkim nad Wisłę. Kilka zdjęć z naszych wypraw możecie zobaczyć poniżej.


Z przyjemnością informujemy, że po raz drugi otrzymaliśmy dofinansowanie na projekt „Skarby warszawskiej przyrody”! W związku z tym ruszamy w 2015 roku z drugą edycją projektu!

Zapraszamy placówki edukacyjne do zapisywania się na bezpłatne lekcje przyrodnicze w terenie oraz po bezpłatne budki lęgowe dla ptaków!


Aktualności z I edycji projektu , która odbyła się w 2014 roku (kliknij w strzałkę aby rozwinąć)

15.12.2014
Podsumowanie pierwszej edycji projektu Skarby Warszawskiej Przyrody 

Projekt Skarby Warszawskiej Przyrody, realizowany przez nas w 2014 r. dobiegł końca. Zabraliśmy w teren blisko 2000 dzieciaków na 90 spacerów przyrodniczych. Zorganizowaliśmy konkurs przyrodniczy i rozdaliśmy przyrodnicze nagrody: książki o zwierzętach oraz 10 rejsów dla grup dzieciaków, tradycyjną, drewnianą łodzią.
Czytaj więcej… (opinie uczestników o projekcie)


5.11.2014
Wystawa konkursowych prac przyrodniczych

Konkurs dla dzieci i młodzieży na prace dotyczące przyrody, zorganizowany w ramach projektu Skarby Warszawskiej Przyrody, miał 3 edycje. Nagradzaliśmy przede wszystkim samodzielność prac i zainteresowanie światem przyrody. Wystawę możecie zobaczyć na podstronie GALERIA PRAC .


5.10.2014
Wyniki trzeciej edycji konkursu przyrodniczego Skarby Warszawskiej Przyrody.
Czytaj więcej…


15.09.2014

TRZECIA EDYCJA KONKURSU Skarby Warszawskiej Przyrody – nagrody do zgarnięcia do 29 września
Do 29 września trwa trzecia edycja naszego konkursu. Wystarczy lubić przyrodę, by wygrać książkę o ptakach lub rejs przyrodniczy, tradycyjną, drewnianą łodzią, po Wiśle warszawskiej dla całej klasy :)! Dzieciaki, które płynęły po Wiśle w ramach naszej konkursowej nagrody orzekły, że była to najfajniejsza wycieczka w ich życiu :).  Czytaj dalej…


15.09.2014
Nagroda w drugiej edycji konkursu Skarby Warszawskiej Przyrody
W drugiej edycji konkursu niestety otrzymaliśmy tylko jedną pracę konkursową. Dziesięcioletni Konrad Włodarczyk, uczestnik naszego spaceru przyrodniczego, przesłał nam zdjęcia zrobione nad Wisłą. Po zdjęciach widać, że młody badacz natury jest nią naprawdę zainteresowany :). Gratulujemy nagrody – książki o przyrodzie. Mamy nadzieję, że dzięki niej Konrad będzie mógł pogłębiać swoją wiedzę przyrodniczą.


20.08.2014
BEZPŁATNE SPOTKANIA Z PRZYRODĄ W TERENIE DLA DZIECI, BUDKI LĘGOWE I KONKURS
Od kilku miesięcy trwa projekt Skarby Warszawskiej Przyrody, dofinansowany przez m. st. Warszawa. Nadal można zapisywać dzieciaki na bezpłatne spotkania z przyrodą w terenie. Najczęściej zabieramy dzieci w piękne rejony nadwiślańskie. Przyjmujemy zapisy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży – wyłącznie mailem. Piszcie na: info@stop.eko.org.pl . Tytuł maila: „ZAPISY NA ZAJĘCIA TERENOWE”. Zachęcamy też gorąco do udziału w KONKURSIE oraz do zgłaszania się do nas po budki lęgowe dla ptaków.

W ramach akcji ‚Lato w mieście’ zorganizowane grupy dzieci z Warszawy poznają skarby warszawskiej przyrody. Najczęściej wędrujemy nad Wisłę. Czytaj dalej…


25.06.2014
DRUGA EDYCJA KONKURSU!
Z przyjemnością ogłaszamy drugą edycję konkursu o tematyce przyrodniczej dla dzieci i młodzieży z Warszawy. Czytaj więcej…


16.06.2014
ROZSTRZYGNIĘCIE PIERWSZEJ EDYCJI KONKURSU – nagroda główna
Najpiękniejszą pracę na konkurs przygotowały dzieci z klasy 2C ze Szkoły Podstawowej nr 3 Przymierza Rodzin. Czytaj więcej…


23.04.2014
BEZPŁATNE LEKCJE PRZYRODNICZE W TERENIE – TRWAJĄ ZAPISY!

Już od kwietnia, także w czasie wakacji, będziemy prowadzić bezpłatne zajęcia przyrodnicze w terenie, głównie nad Wisłą. Projekt będzie trwał do grudnia, ale lekcje terenowe – tylko do wyczerpania się dofinansowania przeznaczonego na ten cel. Czytaj więcej…


23.04.2014

ROZDAJEMY BUDKI LĘGOWE DLA PTAKÓW
Placówki edukacyjne, które się do nas zgłoszą, mogą otrzymać od nas budki lęgowe dla ptaków. Budek będziemy mieli kilkadziesiąt. Czytaj więcej…


 

Fotografie: Marek Długosiewicz, Dorota Zielińska

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz