Ptaki w budynkach – gdzie naprawdę się gnieżdżą? Galeria zdjęć

Coraz więcej osób wykonuje opinie ornitologiczne dotyczące występowania ptaków w budynkach. Często osoby te nie znają specyfiki gniazdowania ptaków w budynkach. Ornitologom ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony ptaków nie raz zdarzało się rozmawiać z takimi „specjalistami” i uświadamiać ich, gdzie naprawdę gnieżdżą się ptaki w budynkach. Nie raz słyszeliśmy wtedy „Nie wiedziałem…”. Pamiętajmy, że dyplom wyższej uczelni, tytuł doktora, czy doświadczenie terenowe z łąk lub lasów nie są podstawą do zrobienia prawidłowej opinii ornitologicznej dotyczącej ptaków w budynku.

Wielokrotnie podkreślamy, że ptaki gnieżdżą się w budynkach zazwyczaj w miejscach niewidocznych dla ludzkiego wzroku. Gniazd jerzyków, czy wróbli zazwyczaj nie widać. Małe ptaki często są skryte i równie trudno je wypatrzeć, jak ich schowane w zakamarkach gniazda. Do gniazd ptaki często wchodzą przez szczeliny bardzo wąskie i ukryte np. w cieniu parapetu, czy obróbki blacharskiej. Kiedy na pierwszy rzut oka nie widać gniazd, wejść do nich, ani ptaków, a budynek wydaje się gładki – niejeden wykonawca opinii ornitologicznych odpuszcza sobie dłuższe obserwacje, dokładniejsze kontrole. Na podstawie niedokładnych obserwacji powstaje nierzetelna opinia ornitologiczna, w której autor pisze, że można bez przeszkód remontować cały budynek w sezonie lęgowym, bo nie stwierdził ptaków ani ich gniazd. Jeśli ptaki jednak w budynku się gnieżdżą, to taka opinia spowoduje, że najprawdopodobniej zostaną w swoich gniazdach zamurowane w czasie remontu.

Najlepszą odpowiedź na pytanie, w jakich miejscach w budynkach, czy innych budowlach, gnieżdżą się ptaki, daje doświadczenie wielu lat prowadzenia obserwacji. Ponieważ nie każdy je ma, zakładamy na naszej stronie galerię zdjęć miejsc gniazdowania ptaków w ludzkich budowlach. Będzie ona dobrym źródłem wiedzy o gniazdowaniu ptaków w budynkach i innych budowlach. Już teraz w galerii można zobaczyć pierwsze zdjęcia:

Zachęcamy do przysyłania nam zdjęć takich miejsc gniazdowania na adres info@stop.most.org.pl . Będziemy je zawieszać w galerii, aby stworzyć jak największą bazę danych o miejscach gniazdowania w ludzkich budowlach. Prosimy o podanie w mailu informacji:

jak mamy podpisać na stronie www autora zdjęcia
jeżeli jest to wiadome, to:
1. jaka jest lokalizacja tego budynku,budowli (miejscowość, ulica, nr domu)
2. jakie jest otoczenie (np. zabudowa jedno-/wielorodzinna, tereny przemysłowe, tereny zielone)
3. data zrobienia zdjęcia
4. czy to miejsce gniazdowania nadal istnieje, jeśli nie, to dlaczego (np. budynek został wyremontowany itd.)
5. jak długo ptaki korzystały z tego miejsca (np. sezon, 2 sezony itd.) i czy miały sukces lęgowy.
Jeżeli tego zdjęcia/miejsca gniazdowania będą dotyczyły jeszcze inne ważne informacje, to również prosimy o ich podanie. Pozwoli to stworzyć cenną bazę informacji dotyczących gniazdowania ptaków w ludzkich budowlach.

Tekst: Dorota Zielińska

logo_kolor_sfinansowanoArtykuł powstał w ramach projektu „Ochrona ptaków w budynkach” sfinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!