Prezentacja projektów wież dla jerzyków w Berlinie na konferencji dotyczącej jerzyka

 

Materiały z konferencji dotyczącej jerzyka 2nd Commonswift Seminars, Berlin, kwiecień 2012r (link do strony organizatorów).

Konferencja trwała kilka dni, które od rana do wieczora wypełnione były rozmaitymi prezentacjami dotyczącymi jerzyków. W konferencji wzięło udział kilkadziesiąt osób z różnych stron świata. Przybyli naukowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz osoby amatorsko zajmujące się pomaganiem jerzykom. Można było zobaczyć i wysłuchać kilkudziesięciu prezentacji różnorodnych zagadnień związanych z jerzykiem. Można się było dowiedzieć jak badany jest ten gatunek, jak chroniony, jaka jest jego sytuacja w Europie, Izraelu, Chinach, Rosji, czy Turcji. Prezentowane były zagadnienia związane z rehabilitacją, wędrówkami, lęgami, a nawet występowaniem jerzyka w kulturze i sztuce (Chin oraz Turcji). W niemal wszystkich prezentacjach pojawiały się informacje o spadku liczebności jerzyka oraz o tym, że remonty budynków (szczególnie termomodernizacje) są dla niego bardzo groźne, bo niszczą jego siedliska oraz powodują śmierć zamurowanych ptaków.

W kontekście spadku liczebności jerzyka w Europie dowiadywanie się jak chronią i badają jerzyki ludzie z całego świata podnosiło na duchu. Okazało się, że na Słowacji organizacje ekologiczne realizują wielkoskalowy, wart miliony euro, projekt ochrony jerzyka w budynkach, finansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach instrumentu finansowego Life+. Doskonałe przykłady tego, jak każdy, także „zwyczajny” miłośnik ptaków, może wspierać jerzyka, przedstawili Rumuni oraz Szwajcarzy. Rumuńscy miłośnicy jerzyków, nie będący z wykształcenia ornitologami, opowiedzieli o tym, jak zaczęła się ich fascynacja tymi ptakami. Kiedy znaleźli 2 pierwsze gniazda pod swoim dachem, na strychu, nie umieli nawet rozpoznać jerzyka. W miarę jak obserwowali te ptaki, szukali o nich informacji w internecie, coraz bardziej angażowali się w propagowanie wiedzy o nich i w ich ochronę. Z osób nie interesujących się ptakami stali się orędownikami jerzyka w Rumunii. Obecnie prowadzą blog o jerzykach, kampanię na rzecz ich ochrony w Rumunii, a także mały, prywatny ośrodek rehabilitacji tych ptaków w swoim własnym domu. Drugim przykładem jak wiele dla jerzyków może zrobić nie-ornitolog, a „zwyczajny” miłośnik ptaków jest Alain Georgy z Glovelier w Szwajcarii. W latach ’80. w tej miejscowości widywano zaledwie 3 pary jerzyków. Alain Georgy postanowił stworzyć im bezpieczne miejsca gniazdowania i zachęcić je do liczniejszego zamieszkania w Govelier. Zaczął wieszać na swoim domu budki lęgowe dla jerzyków. Obecnie ma ich 97, a w 2011 roku zasiedlały je 82 pary jerzyków. W ciągu jednego sezonu lęgowego w tych budkach pojawia się już niemal 200 młodych jerzyków.

Przedstawicielka STOP, Dorota Zielińska, zaprezentowała na konferencji plakat przedstawiający projekt „Wieża dla jerza”. Nasz projekt wzbudził duże zainteresowanie wśród uczestników konferencji.

Tekst: Dorota Zielińska

poster_jerzyki

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!