Zapraszamy na wspólne obserwacje ptaków z przewodnikiem na warszawskich polach i łąkach (30.01.2016)

W sobotę 30. stycznia (2016) warto wybrać się na wycieczkę ornitologiczną z przewodnikiem na pola i łąki w okolicach Lasu Kabackiego. Zimą tereny otwarte to bardzo dobre miejsce do obserwowania drapieżników i stad żerujących łuszczaków, a spacer z doświadczonym przewodnikiem to okazja nie tylko do miłego spędzenia czasu, ale i nauki
rozpoznawania ptaków.

Przewodnikiem, jak zazwyczaj na wycieczkach organizowanych przez STOP, będzie Robert Miciałkiewicz, mający bardzo dużą wiedzę o rozpoznawaniu ptaków. Chętnie dzieli się nie tylko swoją rozległą wiedzą, ale także udostępnia wycieczkowiczom doskonałą lunetę, dzięki której ptakom można się dokładnie przyjrzeć nie zbliżając się nadmiernie i nie płosząc ich.

Wycieczka wyruszy z okolic Parku Kultury w Powsinie. Trasa tworzy pętlę pomiędzy Lasem Kabackim a ogrodem botanicznym i wraca w to samo miejsce, z którego rozpocznie się spacer. Zimą w terenie, przez który będą wędrować wycieczkowicze, można się spodziewać rozmaitych gatunków łuszczaków, a także drapieżników, takich jak srokosz, myszołów, myszołów włochaty, krogulec, pustułka czy jastrząb.

Zainteresowani dołączeniem do wycieczki powinni zapoznać się z poniższymi informacjami o zasadach uczestnictwa i szczegółach organizacyjnych:

Dla kogo i po co są wycieczki?

Wycieczki są przeznaczone dla wszystkich chętnych, zapraszamy dorosłych i dzieci. Jak zawsze organizator szczególnie gorąco zachęca do udziału w wycieczce początkujących ptasiarzy, ponieważ głównym celem Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest popularyzacja obserwowania ptaków. Warto wybrać się na wycieczkę, zadawać przewodnikowi pytania, korzystać z jego wiedzy. Wycieczka z przewodnikiem, Robertem Miciałkiewiczem, który jest doskonałym faunistą (rozpoznaje wszystkie możliwe i niemożliwe gatunki ptaków ;)), to dobra okazja aby poznawać ptasie głosy i uczyć się rozpoznawania gatunków.

Przewodnik, sprzęt optyczny i wycieczkowicze

Przewodnik może wytłumaczyć nawet najprostsze rzeczy, nie trzeba się wstydzić, warto o wszystko pytać. Na pewno odpowie też na najtrudniejsze pytania związane z rozpoznawaniem ptaków, bo ma na ten temat bardzo dużą wiedzę.

Przewodnik zabiera na wycieczki świetną lunetę, przez którą ptaki widać jak na dłoni. Lornetkę trzeba mieć własną, ale bez lornetki też można się wybrać – na pewno przewodnik lub inny wycieczkowicz pozwoli czasem popatrzeć przez swoją. Na wycieczkach jest zawsze dużo sympatycznych  współwycieczkowiczów.

Jak wyglądają wycieczki?

Wycieczki „na ptaki” są to powolne spacery z wieloma przystankami. Trzeba się ubrać w wygodne buty i odzież dostosowaną do pogody. Warto zabrać prowiant. Zazwyczaj wycieczki trwają około 3 godzin, ale można odłączyć się wcześniej.

Jak się zapisać, szczegóły organizacyjne i zbiórka

Dojazd na miejsce zbiórki jest łatwy: autobusem miejskim 519. Zbiórka będzie ok. 9.00 – szczegółowe informacje otrzymają osoby, które opłacą swój udział i mailowo zgłoszą się na wycieczkę.

Koszt uczestnictwa jest niewielki: 18 zł. Dzieci do lat 8 mogą towarzyszyć dorosłym bezpłatnie. STOP zachęca do dołączenia do opłaty za wycieczkę dodatkowych 2 czy 3 złotych – to ważna pomoc w działaniach stowarzyszenia.

Uczestnictwo w wycieczce to nie tylko przyjemność, ale także cenne wsparcie działalności STOPu, dlatego tym bardziej warto namówić krewnych i znajomych na udział.

Chętni na wycieczkę proszeni są o przysłanie mailem potwierdzenia wpłaty (w formie dokumentu pobranego ze strony banku internetowego lub skanu pokwitowania z poczty) jak najszybciej, WYŁĄCZNIE na adres wycieczki.stopu@gmail.com – w zamian od razu dostaną szczegółowe informacje o miejscu i godzinie zbiórki. UWAGA: proszę nie przesyłać potwierdzenia przelewu bezpośrednio poprzez stronę internetową banku, tylko z własnego adresu mailowego. Przesłanie potwierdzenia bezpośrednio przez stronę banku nie gwarantuje otrzymania informacji o zbiórce.

Dane do wpłat:
Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków
41 2130 0004 2001 0556 1410 0003
Tytuł wpłaty:
„nazwisko uczestnika, wycieczka ornitologiczna 30.01.2016”

Jeżeli ktoś opłaci swoje uczestnictwo, a nie przyjdzie na wycieczkę, to jego wpłata nie podlega zwrotowi.

Organizator dziękuje portalowi BirdWatching.pl za objęcie STOPowych wycieczek patronatem medialnym.

Tekst: Dorota Zielińska

Zdjęcie: Marek Długosiewicz

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!