Wieża dla jerzyków – modyfikacje wiosną 2014

Wiosną 2014r, przed rozpoczęciem przez jerzyki drugiego sezonu lęgowego od czasu postawienia wieży, postanowiliśmy poeksperymentować z miejscami lęgowymi w tej budowli. W ostatnim tygodniu marca Adam Tarłowski, ornitolog ze specjalizującej się w produkowaniu schronień dla zwierząt firmy Ussuri, już drugi raz w tym roku wjechał na podnośniku na wysokość lęgowej części wieży. Wykonał tam kilka modyfikacji, które być może zachęcą ptaki do zasiedlenia wieży. Gdy Adam w lutym sprawdzał i czyścił skrzynki lęgowe w wieży, zdziwiło go nie to, że skrzynek nie zasiedliły jerzyki, bo tego wszyscy się spodziewaliśmy. Adam zdziwił się, że w żadnej skrzynce nie zbudowały gniazda szpaki lub sikory. Podejrzenia padły na konstrukcję budek lęgowych umieszczonych w wieży. Zastanawialiśmy się, czy przyczyną braku zasiedlenia mogła być zbyt cienka przednia ścianka budek. Być może dodatkowym czynnikiem było to, że umieszczone w dużym skupisku skrzynki niewiele się między sobą różniły.

Nasz dzielny ornitolog spędził 3 godziny na podnośniku udoskonalając miejsca lęgowe w wieży. Wykonane zostały liczne modyfikacje. Na ścianie od strony północno-zachodniej: pogrubione 22 przednie ścianki (przez dokręcenie deski grubości 25mm); środkowa budka w górnym rzędzie – przerobiony wlot, aby był wielkości jak dla szpaka i dokręcona od środka deska grubości 25 mm z otworem okrągłym o średnicy 47 mm (delikatnie powiększony został wlot oryginalny). Od strony południowo-wschodniej pogrubione zostało 17 przednich ścianek, ponadto 4 ścianki przednie zostały pomalowane na biało, w tym 2 pogrubione i dwie zwykłe grubości 12 mm. Jedna ścianka przednia budki w dolnym rzędzie zyskała powiększony delikatnie wlot (o średnicy 47 mm).

W sumie po dwóch stronach zostało pogrubionych 40 wlotów. Powstały 2 wloty o rozmiarze odpowiednim dla szpaka (po jednym z każdej strony wieży), w tym jeden pogrubiony, a drugi normalny. Pomalowane na biało fronty budek znajdują się tylko z jednej strony, reszta pozostała ciemna. Zobaczymy, czy pogrubienie, wyróżnienie budki kolorem lub powiększenie otworu wlotowego zachęcą ptaki do zasiedlenia wieży, a jeżeli tak, to jakie to będą gatunki. Podejrzewamy, że pierwsze gniazda w wieży będą należały raczej do sikor lub szpaków, nie do jerzyków, ale kto wie.

Adam Tarłowski jest doświadczonym ornitologiem, a budki dla ptaków i innych zwierząt, które wykonuje, są najlepszymi jakie znamy, więc zawsze je polecamy. Znajdziecie je na stronie firmy: www.ussuri.pl . Dziękujemy serdecznie Adamowi, za pracę przy czyszczeniu wieży i jej eksperymentalnych modyfikacjach.

Tekst: Dorota Zielińska
Zdjęcia: Adam Tarłowski

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!