Lato 2011 w STOPie – podsumowanie działań

Nasze działania:

Prowadzimy projekt „Jak mądrze dokarmiać ptaki, aby pomagać, a nie szkodzić”, dofinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa. Powstała podstrona o dokarmianiu.

We wrześniu będziemy organizować konkurs plastyczny dla przedszkoli.

W ramach projektu powstały materiały o prawidłowym dokarmianiu. Zaprojektowaliśmy i wydrukowaliśmy plakat i ulotki:


Mamy dużo ulotek i plakatów do rozdania! Jeżeli macie gdzie powiesić plakat lub rozdać ulotki – ZGŁASZAJCIE SIĘ PO NIE!

Nadal trwa projekt mający na celu ochronę ptaków w budynkach. W ramach tego projektu w lipcu przeprowadziliśmy szkolenie w prokuraturze okręgowej. W szkoleniu na temat ochrony ptaków gniazdujących w budynkach wzięło udział kilkudziesięciu prokuratorów! Mamy nadzieję, że efekty szkolenia będzie widać w sprawach sądowych dotyczących ptaków budynkach.

W ramach projektu odbyła się też na początku lipca pierwsza konferencja prasowa STOPu. Konferencję poprowadziła redaktor Ewa Podolska, dobrze znająca tematykę ochrony ptaków w budynkach. Sali konferencyjnej użyczyło nam Biuro Ochrony Środowiska m. St. Warszawy, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. W konferencji wzięli udział prof. Maciej Luniak z Polskiej Akademii Nauk oraz przedstawiciele Generalnej i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Profesor Luniak przedstawił sytuację ptaków gniazdujących w budynkach na terenie Polski i Europy. Przedstawiciele RDOŚ i GDOŚ opowiedzieli dziennikarzom o roli tych instytucji w ochronie ptaków związanych z ludzkimi budowlami. Dorota Zielińska, członek zarządu STOPu, mówiła o projekcie ochrony ptaków w budynkach, który prowadzi STOP. Mówiła także o nowym pomyśle STOPu na ochronę ptaków gniazdujących w budynkach: o konkursie na projekt wieży lęgowej dla jerzyków . Patronat nad konkursem objęła Pani Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz oraz wortal Birdwatching.pl.

W ramach projektu finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzimy różne działania (w tym interwencje) mające na celu ochronę ptaków w budynkach.

Latem STOP bierze udział w edukacyjnych rejsach przyrodniczych po Wiśle. Rejsy dla dzieci, w ciągu roku szkolnego, a także w ramach Lata w mieście, organizuje m. st. Warszawa. W weekendy odbywają się rejsy, w których, po opłaceniu biletu, mogą brać udział wszyscy chętni. My zapewniamy przewodników, którzy na statkach opowiadają o wiślanej faunie i florze. Statki wyruszają spod mostu Świętokrzyskiego. Podczas rejsu dopływają w okolice Siekierek. Pasażerowie obserwując przyrodę z pokładu statku i słuchając opowieści przewodnika zazwyczaj nie dowierzają, że nadal znajdują się na terenie największego polskiego miasta! Rejsy potrwają prawdopodobnie do końca września.

Na koniec mamy dla Was dobrą wiadomość. W czerwcu małe boćki białe z Ptasiego Azylu w warszawskim ZOO trafiły z powrotem do gniazd! Jeden z bocianków został do Azylu dostarczony przez nas, kiedy był jeszcze bardzo malutki. Ponieważ trafił do Azylu dzięki STOPowi i był mały jak stopa – nazwaliśmy go Stopek. O bocianku możecie poczytać tutaj. Dzięki ornitologom związanym z TP Bocian i Kampinoskim Parkiem Narodowym Stopek trafił do gniazda rodziny zastępczej. Ornitolodzy do bocianich gniazd w Puszczy Kampinoskiej i jej okolicach podłożyli także dwóch towarzyszy Stopka z Ptasiego Azylu. Po jakimś czasie sprawdzili jak się mają bocianki. Na szczęście wszystkie zostały szczęśliwie adoptowane przez nowych rodziców.

Tekst: Dorota Zielińska

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!