Wycieczka na ptaki nad Wisłę w okolicy Romantycznej (niedziela 24.03.2024)

Zapraszamy na wycieczkę ornitologiczną w okolicach ul. Romantycznej nad Wisłą (dzielnica Wawer). Migracja rozkręciła się na dobre, więc sprawdzimy, co leci i co już doleciało w nadwiślański łęg. Liczymy na obserwacje migrujących wróblaków i „drapoli” (w Warszawie zaobserwowano już pierwsze kanie rude i błotniaki) oraz lecące Wisłą z zimowisk kaczki i pierwsze siewki. Może uda się usłyszeć kulika? Posłuchamy też śpiewających już zięb, rudzików, strzyżyków i kosów i spróbujemy znaleźć przemieszczające się łęgiem stadka droździków. O tej porze roku wypatrujemy też wszystkiego, co pierwsze, więc może również pierwszy bocian?

Przewodnikiem będzie Krzysiek Tabernacki. Pytajcie go o wszystko, nawet o najprostsze rzeczy, bo po to są te wycieczki, żebyście się dowiadywali i uczyli 🙂. Krzysiek chętnie dzieli się wiedzą, wszystko tłumaczy, ustawia lunetę i ważne cechy danego gatunku pokazuje w książce. Można się dużo nauczyć 🙂.

Około 9.00 rano spotkamy się w miejscu zbiórki (szczegółowe informacje wyślemy osobom, które zapiszą się na wycieczkę). Dojazd autobusami miejskimi jest dobry, paliwa kopalne są pod wieloma względami nieetyczne, więc nie pytajcie nas gdzie zaparkować 😉.

Dołączajcie do wycieczki i zapraszajcie znajomych! Szczegóły organizacyjne i ogólne informacje o wycieczkach STOPu znajdziecie poniżej.

Dla kogo i po co są wycieczki?

Wycieczki są przeznaczone dla wszystkich chętnych, zapraszamy dorosłych i dzieci. Jak zawsze, szczególnie gorąco zachęcamy do udziału w wycieczce początkujących ptasiarzy, ponieważ głównym celem Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest popularyzacja obserwowania ptaków, piękna przyrody i wiedzy przyrodniczej. Warto wybrać się na wycieczkę, zadawać przewodnikowi pytania, korzystać z jego wiedzy. Wycieczka z przewodnikiem to dobra okazja aby uczyć się rozpoznawania gatunków.

Przewodnik i sprzęt optyczny

Przewodnik może wytłumaczyć nawet najprostsze rzeczy, nie trzeba się wstydzić, tylko o wszystko pytać. Na pewno odpowie też na wszystkie trudne pytania związane z rozpoznawaniem ptaków. Przewodnik zbiera na wycieczki lunetę, przez którą ptaki widać jak na dłoni. Lornetkę trzeba mieć własną, ale bez lornetki też można się wybrać – na pewno przewodnik lub inny wycieczkowicz pozwoli czasem popatrzeć przez swoją. Na wycieczkach jest zawsze dużo sympatycznych współwycieczkowiczów.

Jak wyglądają wycieczki?

Wycieczki „na ptaki” są to powolne spacery z wieloma przystankami. Trzeba się ubrać w wygodne buty i odzież dostosowaną do pogody. Warto zabrać prowiant. Zazwyczaj wycieczki trwają około 2-3 godzin, ale można odłączyć się wcześniej i wrócić samodzielnie.

Jak się zapisać oraz zbiórka

Dojazd na miejsce zbiórki komunikacją miejską jest dobry (rozkłady i mapki tras tramwajów i autobusów znajdziecie tu: https://www.wtp.waw.pl/). Zbiórka będzie ok. 9.00 przy przystanku. Wycieczka potrwa zapewne około 2-3 godzin, ale można odłączyć się wcześniej. Koszt uczestnictwa: 30 zł. Dzieci do lat 8 mogą towarzyszyć dorosłym bezpłatnie. Jeśli podoba się Wam nasza działalność, to zachęcamy do dołączenia do opłaty za wycieczkę dodatkowych 2 czy 3 złotych – to ważna pomoc w naszych działaniach. Uczestnictwo w wycieczce, to nie tylko przyjemność, ale także cenne wsparcie działalności STOPu, dlatego tym bardziej warto namówić krewnych i znajomych na udział.

Chętni na wycieczkę proszeni są o przysłanie mailem potwierdzenia wpłaty (w formie dokumentu pobranego ze strony internetowej banku lub skanu pokwitowania z poczty) jak najszybciej, WYŁĄCZNIE na adres wycieczki.stopu@gmail.com – w zamian od razu dostaną informacje o miejscu i godzinie zbiórki.

Jeżeli informacje nie dotrą do Was od razu, to prawdopodobnie:

1. wysłaliście mail na zły adres (sprawdźcie)

2. nasza odpowiedź trafiła u Was do spamu (sprawdźcie ten folder w swojej skrzynce mailowej)

3. Wasz mail trafił do spamu u nas (będziemy go szukać, ale najlepiej wyślijcie go raz jeszcze z innego adresu mailowego).

Nie ma możliwości opłaty gotówką na miejscu zbiórki. Do uczestnictwa w wycieczce upoważnia wyłącznie przesłanie nam mailem potwierdzenia wpłaty.

UWAGA: proszę nie przesyłać potwierdzenia przelewu bezpośrednio poprzez stronę internetową banku, tylko z własnego adresu mailowego. Przesłanie potwierdzenia bezpośrednio przez stronę banku nie gwarantuje otrzymania informacji o zbiórce.

Dane do wpłat:

Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków

nr konta: 41 2130 0004 2001 0556 1410 0003

Tytuł wpłaty: ”nazwisko uczestnika, wycieczka ornitologiczna 24.03.2024″

Jeżeli ktoś opłaci swoje uczestnictwo, a nie przyjdzie na wycieczkę, to jego wpłata nie podlega zwrotowi ani nie upoważnia do uczestnictwa w innej wycieczce. Osoba, która nie przyjdzie, chociaż opłaciła swój udział, może go jedynie we własnym zakresie odstąpić innej osobie. Nie robimy wyjątków od tej reguły, bo wierzcie nam, inaczej nie dałoby się zorganizować żadnej wycieczki.

Decydujcie się na wycieczkę nie w ostatniej chwili, bo jeśli piszecie do nas tuż przed wycieczką, to czasem Wasze pytania i informacja, że chcecie dołączyć docierają do nas zbyt późno.

W mailu warto podać nr telefonu komórkowego, to ułatwi kontakt w razie jakiejś sytuacji awaryjnej.

Zięba (samiec)

Tekst: D.Z.

Fot.: Marek Długosiewicz

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!