Trwają zapisy na bezpłatne spacery przyrodnicze

Zapraszamy przede wszystkim grupy, zarówno seniorów, osób mających rozmaite ograniczenia w dostępie do przyrody poza miastem jak i dzieci i młodzieży (np. w ramach akcji Lato w Mieście). Spacery są dostępne także dla osób z wózkami, trudnościami w poruszaniu się, niewidomych, niesłyszących oraz z rozmaitymi specjalnymi potrzebami i uwarunkowaniami. Robimy spacery głównie dla grup zorganizowanych, ale nie tylko.

Uczestnikami mogą być mieszkańcy Warszawy w różnym wieku, mile widziane są grupy dzieci i młodzieży z opiekunami. Najbliższe wolne terminy mamy w sierpniu. Konkretne daty i godziny – do uzgodnienia, tak, żeby było to jak najbardziej dogodne dla konkretnej grupy.

Aby się zapisać – piszcie na edukacja.stop@gmail.com W mailu KONIECZNIE podajcie swój NUMER TELEFONU, najlepiej komórkowego!!!

Lokalizacje spacerów

Zabieramy grupy na spacery wzdłuż Wisły (głównie szeroka, utwardzona ścieżka w nadwiślańskim łęgu między mostem Poniatowskiego a Łazienkowskim – brzeg prawy), do Parku Skaryszewskiego i nie tylko.

Opis spacerów

Na spacerach opowiadamy o przyrodzie w mieście, głównie tej związanej z Wisłą warszawską, ale nie tylko. Często wędrujemy na teren obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły oraz do Parku Skaryszewskiego. Uczestnicy dowiadują się jak obserwować i chronić przyrodę, jak prawidłowo dokarmiać ptaki, jak podczas prac ogrodniczych chronić jeże, ptaki czy nietoperze i inne zwierzęta mieszkające w mieście, obserwują zwierzęta, poznają florę i faunę oraz zależności ekologiczne pomiędzy elementami przyrody. Wyszukujemy ślady zwierząt, pokazujemy szczególnie cenne dla nich miejsca bytowania, żerowania, odpoczynku. Pokazujemy przyrodę jako system powiązanych ze sobą zwierząt i roślin, zwracamy uwagę uczestników na obecność przyrody w mieście i konieczność jej ochrony.

Spacer trwa najczęściej ok. 1,5 godz., ale też dostosowujemy czas i formę prowadzenia zajęć do grupy, możliwości uczestników, ich wieku, sprawności itd..

Zdjęcie zimorodka: Marek Długosiewicz

Spacery są finansowane ze środków m. st. Warszawa.

Tekst: D.Z.

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!