Wycieczki na ptaki: jeziora i podmokłe łąki w Powsinie (19. i 26.03.2023)

Zapraszamy (maksymalnie 25 osób) na wspólne obserwacje i naukę rozpoznawania ptaków. W niedzielę 26.03.2023 robimy wycieczkę w okolice jezior Torfowisko i Lisowskiego, położonych na Powsinie. Ponieważ na wycieczce 19. marca było super, a limit miejsc nie pozwolił wszystkim wziąć udziału – robimy spacer po raz drugi w to samo miejsce. To bardzo fajny, zaskakująco zróżnicowany teren. Podmokłe łąki, fragmenty trzcinowisk, mozaika pól z brzozowymi zagajnikami. Można liczyć na pierwsze czajki i żurawie, być może na jakiegoś wczesnego krwawodzioba i kszyka. Z ptaków polnych są tam m.in. skowronki, bażanty i srokosz. Z wróblaków potrzosy, trznadle, szczygły. Być może coś jeszcze będzie migrowało, ale wszystko w rękach pogody 😉. Na pewno będą ślady łosi, ślady saren, dzików czy borsuka również są właściwie pewne.

UWAGA: bezwzględnie wymagane kalosze, albo jakieś wodoodporne obuwie. Teren jest miejscami podmokły, drogi gruntowe są zabłocone!

TYM RAZEM LIMIT: maksymalnie 25 osób. Koszt uczestnictwa: 30 zł. Zgłoszenia przyjmujemy do czwartku 23.03.2023 włącznie.

Przewodnikiem będzie Krzysiek Tabernacki. Pytajcie go o wszystko, nawet o najprostsze rzeczy, bo po to są te wycieczki, żebyście się dowiadywali i uczyli 🙂. Krzysiek chętnie dzieli się wiedzą, wszystko tłumaczy, ustawia lunetę i ważne cechy danego gatunku pokazuje w książce. Można się dużo nauczyć 🙂.

Około 9.00 rano spotkamy się w miejscu zbiórki (szczegółowe informacje wyślemy osobom, które zapiszą się na wycieczkę). Dojazd komunikacją miejską jest bardzo dobry, paliwa kopalne są pod wieloma względami nieetyczne, więc nie pytajcie nas gdzie zaparkować 😉.

Szczegóły organizacyjne i ogólne informacje o wycieczkach STOPu znajdziecie poniżej.

Dla kogo i po co są wycieczki?

Wycieczki są przeznaczone dla wszystkich chętnych, zapraszamy dorosłych i dzieci. Jak zawsze, szczególnie gorąco zachęcamy do udziału w wycieczce początkujących ptasiarzy, ponieważ głównym celem Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest popularyzacja obserwowania ptaków, piękna przyrody i wiedzy przyrodniczej. Warto wybrać się na wycieczkę, zadawać przewodnikowi pytania, korzystać z jego wiedzy. Wycieczka z przewodnikiem to dobra okazja aby uczyć się rozpoznawania gatunków.

Przewodnik i sprzęt optyczny

Przewodnik może wytłumaczyć nawet najprostsze rzeczy, nie trzeba się wstydzić, tylko o wszystko pytać. Na pewno odpowie też na wszystkie trudne pytania związane z rozpoznawaniem ptaków. Przewodnik zbiera na wycieczki lunetę, przez którą ptaki widać jak na dłoni. Lornetkę trzeba mieć własną, ale bez lornetki też można się wybrać – na pewno przewodnik lub inny wycieczkowicz pozwoli czasem popatrzeć przez swoją. Na wycieczkach jest zawsze dużo sympatycznych współwycieczkowiczów.

Jak wyglądają wycieczki?

Wycieczki „na ptaki” są to powolne spacery z wieloma przystankami. Trzeba się ubrać w wygodne buty i odzież dostosowaną do pogody. Warto zabrać prowiant. Zazwyczaj wycieczki trwają około 2-3 godzin, ale można odłączyć się wcześniej i wrócić samodzielnie.

Jak się zapisać oraz zbiórka

Dojazd na miejsce zbiórki jest bardzo dobry komunikacją miejską (rozkłady i mapki tras metra, tramwajów i autobusów znajdziecie tu: https://www.wtp.waw.pl/). Zbiórka będzie ok. 9.00 przy przystanku. Wycieczka potrwa zapewne około 2-3 godzin, ale można odłączyć się wcześniej. Koszt uczestnictwa: 30 zł. Dzieci do lat 8 mogą towarzyszyć dorosłym bezpłatnie. Jeśli podoba się Wam nasza działalność, to zachęcamy do dołączenia do opłaty za wycieczkę dodatkowych 2 czy 3 złotych – to ważna pomoc w naszych działaniach. Chętni na wycieczkę proszeni są o przysłanie mailem zgłoszenia WYŁĄCZNIE na adres wycieczki.stopu@gmail.com – odpiszemy, czy są jeszcze miejsca i prześlemy informacje dotyczące wpłaty i zbiórki.

Jeżeli informacje nie dotrą do Was tego samego dnia, to prawdopodobnie:

1. wysłaliście mail na zły adres (sprawdźcie)

2. nasza odpowiedź trafiła u Was do spamu (sprawdźcie ten folder w swojej skrzynce mailowej)

3. Wasz mail trafił do spamu u nas (będziemy go szukać, ale najlepiej wyślijcie go raz jeszcze z innego adresu mailowego).

Nie ma możliwości opłaty gotówką na miejscu zbiórki. Do uczestnictwa w wycieczce upoważnia wyłącznie przesłanie nam mailem potwierdzenia wpłaty, po wcześniejszej informacji od nas, że jeszcze limit miejsc nie został osiągnięty.

Jeżeli ktoś opłaci swoje uczestnictwo, a nie przyjdzie na wycieczkę, to jego wpłata nie podlega zwrotowi ani nie upoważnia do uczestnictwa w innej wycieczce. Osoba, która nie przyjdzie, chociaż opłaciła swój udział, może go jedynie we własnym zakresie odstąpić innej osobie. Nie robimy wyjątków od tej reguły, bo wierzcie nam, inaczej nie dałoby się zorganizować żadnej wycieczki.

W mailu warto podać nr telefonu komórkowego, to ułatwi kontakt w razie jakiejś sytuacji awaryjnej.

Żuraw

Tekst: D.Z.

Fot.: Marek Długosiewicz

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!