Bezpłatny spacer przyrodniczy w Skaryszaku 13.08.2021 i kolejne spacery

Zapraszamy na bezpłatny spacer przyrodniczy w Parku Skaryszewskim 🙂. Wstęp wolny. Tym razem spacer ogólnoprzyrodniczy, nie nastawiamy się na ptaki, tylko na zrozumienie jak funkcjonuje przyroda w mieście, jakie rozwiązania zastosowane w Skaryszaku są korzystne a jakie niekorzystne dla przyrody. Weźcie nasiona słonecznika do karmienia sikorek (a czasem i kowalika) z ręki i orzechy dla wiewiórek – bliski kontakt z tymi oswojonymi zwierzętami jest bardzo fajnym doświadczeniem nie tylko dla dzieci ;). Startujemy o 10.00 w piątek 13.08.2021, zbiórka przy głównym wejściu do parku od str. ronda Waszyngtona.

Kto nie może wybrać się na ten spacer, niech się nie martwi, będą następne, ponieważ mamy do końca września dofinansowanie z m. st. Warszawa na spacery przyrodnicze.

Projekt „spacerowy” czyli „Spotkania edukacyjne o przyrodzie w mieście”

Jeśli znacie placówki wspierające osoby starsze lub inne osoby mające rozmaite ograniczenia w dostępie do przyrody poza miastem – piszcie do nas, żeby podać nam namiary na te placówki. Zaproponujemy ich podopiecznym udział w naszych spacerach przyrodniczych. Spacery z naszego projektu chcemy kierować w dużym stopniu właśnie do ludzi, którym z różnych przyczyn (finansowych, komunikacyjnych i innych) trudno wyjechać poza miasto. Są dostępne także dla osób z wózkami, trudnościami w poruszaniu się. Organizujemy je głównie dla grup zorganizowanych (z domów i klubów seniora, świetlic środowiskowych i placówek organizujących rozmaite zajęcia dla osób z niepełnosprawnościami itd.), ale nie tylko. Uczestnikami mogą być mieszkańcy Warszawy w różnym wieku, mile widziane są też grupy dzieci i młodzieży z opiekunami. Projekt „spacerowy” trwa do końca września.

Jak się zapisać?

Aby się zapisać – piszcie na adres mailowy: edukacja.stop@gmail.com W mailu KONIECZNIE podajcie swój NUMER TELEFONU, najlepiej komórkowego!

Lokalizacje spacerów

Szukamy przyrody na terenach zielonych przy domach i klubach seniora oraz na osiedlach a także zabieramy grupy na spacery wzdłuż Wisły (głównie szeroka, utwardzona ścieżka w nadwiślańskim łęgu między mostem Poniatowskiego a Łazienkowskim – brzeg prawy) do Parku Skaryszewskiego oraz w inne zielone miejsca w Warszawie.

Opis spacerów

Na spacerach opowiadamy o warszawskiej przyrodzie. Wędrujemy nad Wisłę na teren obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły, a czasem szukamy chronionych zwierząt zamieszkujących budynki czy osiedlowe drzewa. Uczestnicy dowiadują się jak obserwować i chronić lokalną przyrodę, jak prawidłowo dokarmiać ptaki, jak podczas prac ogrodniczych chronić jeże, ptaki czy nietoperze i inne zwierzęta mieszkające w mieście, obserwują zwierzęta, poznają florę i faunę oraz zależności ekologiczne pomiędzy elementami przyrody. Wyszukujemy ślady zwierząt, pokazujemy szczególnie cenne dla nich miejsca bytowania, żerowania, odpoczynku. Pokazujemy przyrodę jako system powiązanych ze sobą zwierząt i roślin, zwracamy uwagę uczestników na obecność przyrody w mieście i konieczność jej ochrony.
Spacer trwa najczęściej ok. 1,5 godz., ale też dostosowujemy czas i formę prowadzenia zajęć do grupy, możliwości uczestników, ich wieku, sprawności itd..

Spacery są finansowane przez Biuro Edukacji m. st. Warszawa.

Czapla biała

Tekst: D.Z.

Fot. M. Długosiewicz

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!