Uczymy ptasich głosów: zapraszamy na Ptasie Chóry!

Ptasie Chóry to wspólne, ogólnoświatowe słuchanie i rozpoznawanie ptasich głosów. W tym roku zorganizujmy je na naszym Facebooku w taki sposób: Wy nagrywajcie ptaki i wrzucajcie nagrania do tego wydarzenia, a my pomożemy Wam rozpoznać gatunki ptaków, które nagraliście. Możecie też wrzucać opisy słyszanych głosów lub wyglądu ptasich śpiewaków oraz zdjęcia. Spotkamy się z Wami na FB w wydarzeniu „Uczymy ptasich głosów: zapraszamy na Ptasie Chóry!” a nie w Parku Skaryszewskim, bo ze względu na Wasze zdrowie nie chcemy urządzać grupowych spotkań. Jeśli klikniecie w powyższy niebieski tekst – znajdziecie naszego Facebooka i wydarzenie „ptasio-chórowe”.

UWAGA! W terenie nie wolno odtwarzać ptasich śpiewów!

Pamiętajcie, że w terenie nie wolno odtwarzać ptasich śpiewów , bo powoduje to ogromny stres i zaburzenie w ptasim życiu. Ptaki słysząc śpiew innego osobnika tego samego gatunku dostają informację: „przybyłem żeby zagarnąć ten teren dla siebie, wypędzić ciebie i twoją rodzinę”. W takiej sytuacji ptaki pod wpływem ogromnego stresu porzucają wysiadywanie jaj, karmienie piskląt i pędzą bronić swojego terytorium. W tym czasie gniazdo często zostaje zrabowane przez drapieżnika. Dlatego nie wolno odtwarzać w terenie ptasich głosów, chyba, że jest to uzasadnione ważnym celem badawczym.

Zdjęcie dziwonii: Marek Długosiewicz.

Więcej informacji o wydarzeniu

Od wielu lat w majowe weekendy zapraszamy Was do obserwacji jednego z najciekawszych i najpiękniejszych zjawisk w świecie ptaków: do słuchania śpiewów godowych w parkach i ogrodach. Zwykle organizujemy w tym czasie wycieczki z przewodnikiem w Parku Skaryszewskim…. Niestety, ciągle trwająca pandemia sprawia, że w tym roku zrezygnowaliśmy z wycieczki w dużej grupie, ale chcemy zaproponować Wam coś w zamian!
Otóż zapraszamy na Ptasie Chóry w zmienionej formule: w majowy weekend wyjdźcie na spacer do parku, do lasu, do ogródka, a nawet na swoją ulicę albo chociaż otwórzcie okno i posłuchajcie – wszędzie tam, gdzie jesteście – bo ptaki są i śpiewają wszędzie. Zaobserwujcie krzątające się ptaki, nasłuchujcie ich śpiewów, spróbujcie rozpoznać i napiszcie o swoich obserwacjach w wydarzeniu! Może uda Wam się nagrać jakieś koncerty? My w wydarzeniu na Facebooku zamieszczać będziemy informacje o śpiewających ptakach, odpowiadać na pytania, a także identyfikować gatunki ptaków, które usłyszycie lub zaobserwujecie. Nasz wspaniały przewodnik Ptasich Chórów, Krzysiek Kajzer, na pewno będzie bezbłędnie identyfikował głosy europejskich ptaków (zobaczymy jak sobie poradzi jeśli dołączycie do nas na innych kontynentach ;)) i odpowiadał na pytania.
Wydarzenie trwać będzie przez cały pierwszy tydzień maja.

Tekst: D.Z. i Magda Dziadosz

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!