Wycieczka „Nocne życie nadwiślańskiej fauny” (15.09.2020)

Zapraszamy na wyjątkową wycieczkę, na której poznacie tajemnice nocnego życia nadwiślańskich zwierząt (innych niż Homo sapiens ;)). Idziemy nad Wisłę Warszawską, gdzie po zmroku można spotkać mnóstwo nietoperzy, bobry i inne tajemnicze stwory (np. chiropterologa ;)). Wycieczkę poprowadzi specjalista od nietoperzy i sów, dr Maciej Fuszara. Będzie uzbrojony w detektor ultradźwięków, żebyśmy mogli dobrze słyszeć nietoperze. Opowie o życiu nietoperzy i innych nocnych zwierzaków, o których obecności w mieście większość ludzi nie ma pojęcia. Spotkamy się we wtorek 15.09.2020 o 18.45, czyli tuż przed zachodem słońca. Będziemy wędrować szeroką, utwardzoną ścieżką przez las łęgowy na wysokości Saskiej Kępy, między mostami: Łazienkowskim i Poniatowskiego. Dokładne miejsce zbiórki prześlemy mailem osobom, które zapiszą się na wycieczkę.
Trasa dostępna dla wózków. Weźcie latarki.
Szczegóły organizacyjne i ogólne informacje o wycieczkach STOPu znajdziecie poniżej zdjęcia.

Nadwiślański łęg na praskim brzegu Wisły Warszawskiej. W pękniętej wierzbie przy ścieżce od lat jest kolonia nietoperzy.

Jak się zapisać oraz zbiórka

Spotkamy się blisko Stadionu Narodowego i Wisły. Dojazd na miejsce zbiórki bezproblemowy, komunikacją ZTM. Rozkłady i mapki tras komunikacji publicznej znajdziecie tu: http://ztm.waw.pl/ ). Zbiórka będzie o 18.45 i po kilku minutach ruszymy w las :). Dokładne miejsce zbiórki prześlemy mailem osobom, które zapiszą się na wycieczkę.

Wycieczka potrwa około 1,5-2 godzin, ale można odłączyć się wcześniej. Zgubić się raczej nie da rady bo jest jedna, prosta droga przez łęg, którą będziemy wędrować. Koszt uczestnictwa jest niewielki: 20 zł. Dzieci do lat 8 mogą towarzyszyć dorosłym bezpłatnie. Jeśli podoba się Wam nasza działalność, to zachęcamy do dołączenia do opłaty za wycieczkę dodatkowych 2 czy 3 złotych – to ważna pomoc w naszych działaniach. Uczestnictwo w wycieczce to nie tylko przyjemność, ale także wsparcie działalności STOPu, dlatego tym bardziej warto namówić krewnych i znajomych na udział.

Chętni na wycieczkę proszeni są o przysłanie mailem potwierdzenia wpłaty (w formie dokumentu pobranego ze strony internetowej banku lub skanu/zdjęcia pokwitowania z poczty) jak najszybciej, WYŁĄCZNIE na adres wycieczki.stopu@gmail.com – w zamian od razu dostaną dokładne informacje o miejscu zbiórki.

Jeżeli informacje nie dotrą od razu, to prawdopodobnie:
1. wysłaliście mail na zły adres (sprawdźcie)
2. nasza odpowiedź trafiła u Was do spamu (sprawdźcie ten folder w swojej skrzynce mailowej)
3. Wasz mail trafił do spamu u nas (będziemy go szukać, ale najlepiej wyślijcie go raz jeszcze z innego adresu mailowego).

Nie ma możliwości opłaty gotówką na miejscu zbiórki. Do uczestnictwa w wycieczce upoważnia wyłącznie przesłanie nam mailem potwierdzenia wpłaty.

UWAGA: proszę nie przesyłać potwierdzenia przelewu bezpośrednio poprzez stronę internetową banku, tylko z własnego adresu mailowego. Przesłanie potwierdzenia bezpośrednio przez stronę banku nie gwarantuje otrzymania informacji o zbiórce.

Dane do wpłat:
Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków 41 2130 0004 2001 0556 1410 0003
Tytuł wpłaty:
„nazwisko uczestnika, wycieczka 15.09.2020”

Jeżeli wycieczka się odbędzie i ktoś opłaci swoje uczestnictwo, a nie przyjdzie na wycieczkę, to jego wpłata nie podlega zwrotowi ani nie upoważnia do uczestnictwa w innej wycieczce. Osoba, która nie przyjdzie, chociaż opłaciła swój udział, może go jedynie we własnym zakresie odstąpić innej osobie. Nie robimy wyjątków od tej reguły, bo wierzcie nam, inaczej nie dałoby się zorganizować żadnej wycieczki

Decydujcie się na wycieczkę nie w ostatniej chwili, bo jeśli piszecie do nas np. parę godzin przed wycieczką, to czasem Wasze pytania i informacja, że chcecie dołączyć docierają do nas zbyt późno. W mailu warto podać nr telefonu komórkowego, to ułatwi kontakt w razie jakiejś sytuacji awaryjnej.

Dla kogo i po co są wycieczki?

Wycieczki są przeznaczone dla wszystkich chętnych, zapraszamy dorosłych i dzieci.

Przewodnik

Przewodnik będzie tłumaczyć nawet najprostsze rzeczy, nie trzeba się wstydzić, tylko o wszystko pytać. Na pewno odpowie też na wszystkie trudne pytania związane z nietoperzami (i innymi nocnymi stworami), ich biologią i ekologią, bo ma na ten temat bardzo dużą wiedzę.

Jak wyglądają wycieczki?

Wycieczki przyrodnicze STOPu są to powolne spacery z wieloma przystankami. Trzeba się ubrać w wygodne buty i odzież dostosowaną do pogody. Warto zabrać prowiant i zabezpieczenie przeciwko kleszczom, w przypadku, gdyby zdarzyło się wejść w trawę.

Tekst i zdjęcie: D. Z.

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!