Książki o ptakach i innych zwierzakach i nie tylko

Ograniczenia związane z ochroną przed koronawirusem sprawiają, że wiele osób siedzi w domu, w dodatku nie ma pracy. Zamiast się nudzić, frustrować lub martwić, lepiej poświęcić czas na to, na co zazwyczaj (nawet latami!) czasu nie mieliśmy. Na przykład na pielęgnowanie lub odnawianie relacji z ludźmi, wysypianie się i czytanie :). Jeśli chodzi o czytanie, to chcemy Wam polecić kilka fajnych książek wydawnictwa Marginesy.

Dom ptaków

Dzisiaj premiera książki Dom ptaków. Jest to powieść o miłości do ptaków, niezależności i indywidualności. Opowieść na o Len Howard – pierwszej brytyjskiej ornitolożce, która porzucając dotychczasowe miejskie życie, stała się niezrównaną znawczynią ptasich zwyczajów.
Inspirująca herstoria (czyli historia o kobiecie), opowieść o osobie, której wybór drogi życiowej nie był oczywisty w czasach, gdy każda z panien marzyła o zamążpójściu i gromadce dzieci. Len Howard uznano za ekscentryczkę, gdy w 1938 roku, w wieku 44 lat, porzuciła karierę skrzypaczki i zamieszkała na wsi w Sussex, aby studiować ptaki. Tam napisała dwa międzynarodowe bestsellery i zadziwiła świat obserwacjami sikorek, rudzików i wróbli.
Miłość do ptaków podsycał w Len charyzmatyczny ojciec poeta, który nie potrafił przejść obok rannego ptaka, nie ratując go. Energiczna i wrażliwa dziewczyna, najmłodsza z czworga rodzeństwa w bogatej, kulturalnej rodzinie, chciała samodzielności. Lecz kiedy w Londynie stała się sławna, a jej kariera nabrała tempa, tęskniła za oswojoną wroną bardziej niż za rodziną. Len doświadczała miłości i przyjaźni, ale żaden związek nie zbliżył się do więzi, którą tworzyła później z ptakami. Budki lęgowe pokrywały ściany jej domu wewnątrz i na zewnątrz. Ptaki siedziały jej na głowie i na ramionach. Uczyła się ich i dokonywała muzycznych transkrypcji ich pieśni.
Eva Meijer natknęła się na prace upartej badaczki, które wyprzedzały swoją epokę i niesłusznie popadły w zapomnienie. W Domu ptaków szuka motywów, które kierowały Len Howard. Co sprawiło, że radykalnie zmieniła życie i odsunęła się od rodziny? Co życie bogatek mówi nam o człowieku? I czy można odciąć się od oczekiwań innych wobec siebie? A także co to znaczy mieć gdzieś swój dom?

Polecamy Wam też książki o innych zwierzętach, które są blisko nas, ludzi.

Lisy. Historia miłości i odrazy

Ta pasjonująca historia autorstwa Lucy Jones opowiada nie tylko o fascynującym stworzeniu, ale i o tym, co nasz stosunek do lisa mówi o nas i o naszym związku ze światem przyrody. Lisy. Historia miłości i odrazy to wyważona analiza pozwalająca się przyjrzeć temu, jak duży wpływ na nasze postrzeganie zwierząt kultura: baśnie, legendy, mity, przysłowia, jak wpływa na nas tradycja myśliwska. Książka, która uczy i przypomina, że nie jesteśmy jedynymi mieszańcami Ziemi.

Pies jest miłością

Autor, Clive Wynne, jest znawcą psiej natury, z którego zdaniem liczą się behawioryści i trenerzy na całym świecie. Jego książka Pies jest miłością wyjaśnia tajniki uczuciowości psów, biorąc pod uwagę najnowsze badania naukowe w tym zakresie. To publikacja obowiązkowa dla każdego opiekuna psa oraz dla tych, którzy planują się nimi stać.

Każdy miłośnik psów zna to uczucie. I choć psia miłość wydaje się oczywista, niektórzy naukowcy wciąż mają wątpliwości i ostrzegają przed antropomorfizacją zwierząt. Oto jednak nadchodzi Clive Wynne, pionierski psi behawiorysta, którego badania pomagają zapoczątkować nową erę: taką, w której miłość, a nie inteligencja czy uległość, stanowią sedno relacji człowiek–pies.

Czerpiąc z najnowocześniejszych badań – przeprowadzanych w swoim laboratorium i innych ośrodkach na całym świecie – Wynne pokazuje, że istotą każdego psa są uczucia, wypełniające je od pyszczków i ogonów aż po DNA. Ta naukowa rewolucja mówi więcej o unikalnym pochodzeniu psów, ich zachowaniu i potrzebach, niż moglibyśmy sobie wyobrazić. Na przykład to, że psy zwyczajnie lubią nasze towarzystwo, a gdy nie mają się do kogo przytulić, stają się osowiałe i dziczeją.

Ludzka, pouczająca książka Pies jest miłością to niezbędna lektura dla każdego, kto kiedykolwiek kochał psa – i doświadczył cudu bycia kochanym.

Manifest zwierząt. Sześć powodów, żeby okazywać więcej współczucia

Martwisz się pożarami lasów w Amazonii? Przeraża Cię śmierć orangutanów z powodu wycinki lasów palmowych? Czujesz frustrację, bo myślisz, że sam/sama nic nie zmienisz? Daj się zainspirować tą książką i zacznij od małego kroku! Suma małych porcji dobra sprawia, że świat staje się lepszy. Ta książka daje siłę i pomaga tworzyć lepszy świat dla przyszłych pokoleń. A pierwszy krok bywa banalnie prosty. Autor, znany etolog, zwany „niezłomnym optymistą i marzycielem” nie poucza, nie krytykuje, ale daje pozytywne wsparcie bez zbędnego oceniania.

Autor Manifestu zwierzątMarc Bekoff to jeden z czołowych na świecie specjalistów w dziedzinie emocji zwierząt, emerytowany profesor ekologii i biologii ewolucyjnej Uniwersytetu Kolorado w Boulder. Współtwórca i aktywny działacz wielu organizacji ekologicznych. W 2000 roku otrzymał Exemplar Award za znaczący wieloletni wkład w rozwój badań nad zachowaniem zwierząt, a w 2005 The Bank One Faculty Community Service Award za swą pracę z dziećmi, osobami starszymi i więźniami w lokalnej społeczności. Bekoff jest autorem ponad dwustu artykułów i wielu książek. W Polsce ukazały się Dzika sprawiedliwość. Moralne życie zwierząt (z Jessicą Pierce) i O zakochanych psach i zazdrosnych małpach. Emocjonalne życie zwierząt.

W książce znajdziecie 6 powodów, dla których warto zastanawiać się nad naturą zwierząt i być bardziej wrażliwym na ich uczucia i potrzeby.
Im lepiej zrozumiemy zwierzęta, tym lepiej pojmiemy samych siebie. W końcu jesteśmy mieszkańcami jednej planety.

Nic tak nie poprawia humoru jak satysfakcja i radość, że zrobiło się coś dobrego. Że się komuś pomogło. Że dzięki nam wzrosła suma szczęścia. Nie trzeba wiele, żeby świat stał się bardziej przyjazny dla ludzi i zwierząt. I nie znaczy wcale, że należy rewolucjonizować swoje życie! Wystarczy odrobinę więcej współczucia.

Marc Bekoff mówi, że lepsze traktowanie zwierząt nie tylko dobrze wpływa na naszą planetę, ale i na nas samych. Pokazuje, że zwierzęta kochają, tęsknią i się złoszczą, że są zdolne do reakcji motywowanych współczuciem, okazują sobie życzliwość i empatię, że – zupełnie jak my – wyraźnie odróżniają dobro od zła.

Manifest zwierząt powstał dla wszystkich – zwierząt i ludzi. Przedstawia sześć zasad, na których skorzysta każdy, bo humanitarne traktowanie zwierząt może przynieść obopólne korzyści. Siła tej książki polega na zachęcaniu do życzliwości zarówno człowieka wobec zwierząt, jak i wobec tych ludzi, którzy patrzą na świat nieco inaczej. Jedno jest pewne: im lepiej nauczymy się rozumieć zwierzęta, tym lepiej zrozumiemy samych siebie. A to sytuacja, w której nie ma przegranych.

Świętujemy. Roślinne przepisy na uroczystości i święta

Mamy nadzieję, że każdy z Was wie, że jednym z największych zagrożeń dla przyrody naszej planety i jedną z najważniejszych przyczyn katastrofy klimatycznej jest masowa hodowla zwierząt na mięso. Mięso, którego Homo sapiens je za dużo, które szkodzi jego zdrowiu, które jest pozyskiwane kosztem wielkiego okrucieństwa wobec zwierząt i które ludzie marnują wyrzucając jego nadmiar do śmietnika. Sprawa ze wszech miar okropna i nieetyczna. Ale jest sposób na te wszystkie problemy przyrody, zdrowia i etyki: weganizm :). Polecamy gorąco dążenie do tego ideału ;). A ułatwi Wam to książka Świętujemy. Roślinne przepisy na uroczystości i święta Alicji Rokickiej. Ponieważ zbliża się Wielkanoc, zajrzyjcie koniecznie do tej książki i już zacznijcie ćwiczyć gotowanie wegańskich pyszności.

Świętujemy! to książka, która ma na celu zbliżyć do siebie ludzi. Przy jednym stole niech zasiądą „wszystkożercy”; fleksitarianie oraz tacy, którzy na dobre wyeliminowali produkty pochodzenia zwierzęcego ze swojego menu. Ta książka to kompozycja ponad stu wspaniałych i stuprocentowo roślinnych przepisów na świąteczne śniadania, obiadki i podwieczorki, zupy, drugie dania i desery.

Chociaż mięso to jeden z podstawowych składników polskiej kuchni, wcale nie jest nieodzowne i niezastąpione. Wegański świąteczny stół jest tak samo bogaty, różnorodny i uginający się od pyszności jak ten tradycyjny. W wegańskiej kuchni każdy znajdzie coś dla siebie: zwolennik typowej polskiej kuchni oraz entuzjasta warzyw w ciekawych, smakowitych odsłonach.

Autorka bierze pod nóż regionalne receptury. Przedstawia je w wersji bezmięsnej z ciekawym twistem. Wszystko lokalnie i sezonowo. Smakoszu! Zatop więc zęby w rozpływających się kartaczach z rydzami i niech poniesie cię fantazja przy gotowaniu wegańskiej wersji gulaszu myśliwskiego. Może spróbujesz też bezkrwawego roślinnego steka, a rodzinę oczarujesz niebiańskim soczewicowym pasztetem pod pierzynką z chrzanu i legendarnym już selerem a la śledź – z ogórkiem kiszonym i sojonezem. A na koniec pokrop spotkanie wytrawnym ponczem. Te święta nie mogą się nie udać!

Alicja Rokicka prowadzi jeden z najstarszych, najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych blogów o tematyce wegańskiej w Polsce. „Wegan Nerd” wypełniony jest oryginalnymi, autorskimi przepisami, a potrawy ilustrowane są apetycznymi zdjęciami.

Tekst: D.Z. na podstawie materiałów wydawnictwa Marginesy.

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!