Wstęp wolny na 3 spacery ornitologiczne, 2 na nietoperze i nie tylko: bioblitz, piątek-niedziela, 15.-17.06.2018

Zapraszamy wszystkich (wstęp wolny) zainteresowanych przyrodą, szczególnie tą warszawską, na wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się w dniach 15.-17.06.2018 na Kopcu Powstania Warszawskiego i w jego najbliższym otoczeniu. Bedzie to tzw. „bioblitz”, czyli krótkotrwałe badanie biologiczne danego miejsca, z udziałem naukowców i społeczeństwa.

W ramach bioblitz grupy złożone z naukowców, przyrodników-amatorów, wolontariuszy przeprowadzają intensywne badania terenowe w ciągu krótkiego czasu. Jednym z celów bioblitz jest zwiększenie publicznego zaangażowania i zainteresowania tematyką ochrony przyrody, różnorodności biologicznej.

Zapraszamy do udziału w bioblitz, podczas którego można będzie poznawać i inwentaryzować przyrodę Kopca Powstania Warszawskiego i jego okolic wraz z naukowcami związanymi m.in. z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Wybierzemy się w teren wiele razy, z ornitologiem, chiropterologiem, teriologiem, entomologami, mykologiem, lichenologiem i botanikiem. Będzie można poznać metody badań, dużo się nauczyć i pomóc w inwentaryzacji przyrodniczej.

Wyjścia w teren ze specjalistami będą się rozpoczynały przy początku schodów prowadzących na Kopiec, od strony ul Bartyckiej. Każdy spacer badawczy potrwa kilka godzin, ale można się odłączyć wcześniej.

Lista spacerów badawczych:

Spacery z ornitologiem (dr hab. Patrykiem Rowińskim) zaczną się w tym miejscu w piątek i niedzielę o 5.00 rano oraz w piątek o 19.00.

W piątek o 10.00 dr hab. Marcin Zych z trójką doktorantów wyruszy w teren w poszukiwaniu owadów – zapylaczy i ich siedlisk.

Wyjście w teren z botanikiem i fitosocjologiem dr hab. Piotrem Sikorskim rozpocznie się w piątek o 12.00 i w sobotę o 10.00.

Chiropterolog, dr Maciej Fuszara, zabierze nas w teren w piątek i sobotę. Zbiórki o 21.00. Warto zabrać latarki.

Spacery z teriologiem (badaczem ssaków) i entomologiem (specjalistą zajmującym się owadami) w sobotę i niedzielę rozpoczynać się będą o 10.00, 12.00 i 14.00. Spacery poprowadzą m.in. prof. dr hab. Jerzy Romanowski oraz dr Piotr Ceryngier.

W sobotę od 9.00 będziemy szukać porostów z lichenologiem.

Spacer z mykologiem (a tak naprawdę mykolożką, czyli specjalistką od grzybów ) rozpocznie się w sobotę o 10.00. Poprowadzi go dr hab. Marta Wrzosek.

W niedzielę planowane jest jeszcze dodatkowe wyjście w teren na poszukiwania chronionych owadów. Godzinę tego wyjścia podamy w sobotę (gdy entomolog wróci z badań z Azji) – śledźcie naszego fejsa i stronę www.

Pamiętajcie o zabezpieczaniu się przeciwko kleszczom.

Bioblitz, organizowany przez Stowarzyszenie Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków (STOP) na zlecenie Zarządu Zieleni Warszawy, jest częścią konsultacji społecznych dotyczących zagospodarowania terenu przyszłego parku na Kopcu Powstania Warszawskiego. Konsultacje prowadzi Zarząd Zieleni Warszawy (profil ZZW na fejsie to: Zieleń Warszawska ), który zarządza tym terenem.

SAMIEC ZIĘBY

 

Tekst: D.Z.

Fot.: M. Długosiewicz

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!