Wycieczka „Ptaki Kampinosu” (niedziela, 22.04.2018)

Zapraszamy na wycieczkę na ptaki z przewodniczką, ornitolożką prowadzącą  badania na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Dr Danka Pepłowska-Marczak od wielu lat przemierza Puszczę Kampinoską. Zajmuje się badaniami i monitoringiem ptaków oraz ochroną ich siedlisk. Jej badania kampinoskich ptaków dotyczyły m.in. lelka, żurawia, różnych gatunków dziuplaków. Wie co i gdzie w Kampinosie piszczy ;).

Spacer rozpoczniemy i zakończymy w okolicach Zaborowa, gdzie da się bez problemu dojechać warszawskim autobusem podmiejskim 719 (startuje z Górczewskiej). Będziemy szukać wiosennych ptaków wędrując po pięknych terenach olsowo-bagiennych. Jeżeli grupa wykaże chęć i siły to prawdopodobnie wyjrzymy też na wydmy oraz zobaczymy teren byłej wsi przywrócony naturze. Na naszej trasie zapewne będziecie mogli pouczyć się jak śpiewa kapturka, gajówka, łozówka, grubodziób, ale także jak bębni dzięciołek, dzięcioł średni, zielony, czarny. Jest szansa, że przeleci nam nad głowami bocian czarny. I kto wie, co jeszcze ;). Liczymy na sporo ptaków i niewielu turystów, bo to rejon KPN mniej przez turystów odwiedzany, niż np. okolice Izabelina.

Około 9. rano spotkamy się w miejscu zbiórki (szczegółowe informacje wyślemy osobom, które zapiszą się na wycieczkę). Dojazd warszawską komunikacją podmiejską jest bardzo dobry. Dołączajcie do wycieczki i zapraszajcie znajomych :)!

Szczegóły organizacyjne i ogólne informacje o wycieczkach STOPu znajdziecie poniżej zdjęcia.

ZIĘBA – śpiewający samiec.

Dla kogo i po co są wycieczki?

Wycieczki są przeznaczone dla wszystkich chętnych, zapraszamy dorosłych i dzieci. Jak zawsze, szczególnie gorąco zachęcamy do udziału w wycieczce początkujących ptasiarzy, ponieważ głównym celem Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest popularyzacja obserwowania ptaków, piękna przyrody i wiedzy przyrodniczej. Warto wybrać się na wycieczkę, zadawać przewodniczce pytania, korzystać z jej wiedzy. Wycieczka z przewodniczką, to dobra okazja aby poznawać ptasie głosy i uczyć się rozpoznawania gatunków.

Przewodniczka i sprzęt optyczny

Przewodniczka obiecała wytłumaczyć nawet najprostsze rzeczy, nie trzeba się wstydzić, tylko o wszystko pytać. Na pewno odpowie też na wszystkie trudne pytania związane z rozpoznawaniem ptaków i ptakami Puszczy Kampinoskiej, bo ma na ten temat bardzo dużą wiedzę.
Lornetkę trzeba mieć własną, ale bez lornetki też można się wybrać – na pewno przewodniczka lub inny wycieczkowicz pozwoli czasem popatrzeć przez swoją. Na wycieczkach jest zawsze dużo sympatycznych współwycieczkowiczów.

Jak wyglądają wycieczki?

Wycieczki „na ptaki” są to powolne spacery z wieloma przystankami. Trzeba się ubrać w wygodne buty i odzież dostosowaną do pogody. Warto zabrać prowiant. Zazwyczaj wycieczki trwają około 3 godzin, ale można odłączyć się wcześniej i wrócić samodzielnie. A czasami dla chętnych jest też wariant dłuższy niż 3 godziny i tym razem najprawdopodobniej tak będzie.

Jak się zapisać oraz zbiórka

Dojazd na miejsce zbiórki bezproblemowy, komunikacją ZTM – autobusem 719. Rozkłady i mapki tras tramwajów i autobusów znajdziecie tu: http://ztm.waw.pl/ ). Zbiórka będzie ok. 9.00 (więcej inf. poniżej).

Wycieczka potrwa zapewne około 3 godzin (dla chętnych być może przedłużymy nawet do 4), ale można odłączyć się wcześniej. Koszt uczestnictwa jest niewielki: 18 zł. Dzieci do lat 8 mogą towarzyszyć dorosłym bezpłatnie. Jeśli podoba się Wam nasza działalność, to zachęcamy do dołączenia do opłaty za wycieczkę dodatkowych 2 czy 3 złotych – to ważna pomoc w naszych działaniach. Uczestnictwo w wycieczce to nie tylko przyjemność, ale także cenne wsparcie działalności STOPu, dlatego tym bardziej warto namówić krewnych i znajomych na udział.

Chętni na wycieczkę proszeni są o przysłanie mailem potwierdzenia wpłaty (w formie dokumentu pobranego ze strony internetowej banku lub skanu pokwitowania z poczty) jak najszybciej, WYŁĄCZNIE na adres wycieczki.stopu@gmail.com – w zamian od razu dostaną informacje o miejscu i godzinie zbiórki.

Jeżeli informacje nie dotrą od razu, to prawdopodobnie:
1. wysłaliście mail na zły adres (sprawdźcie)
2. nasza odpowiedź trafiła u Was do spamu (sprawdźcie ten folder w swojej skrzynce mailowej)
3. Wasz mail trafił do spamu u nas (będziemy go szukać, ale najlepiej wyślijcie go raz jeszcze z innego adresu mailowego).

Nie ma możliwości opłaty gotówką na miejscu zbiórki. Do uczestnictwa w wycieczce upoważnia wyłącznie przesłanie nam mailem potwierdzenia wpłaty.

UWAGA: proszę nie przesyłać potwierdzenia przelewu bezpośrednio poprzez stronę internetową banku, tylko z własnego adresu mailowego. Przesłanie potwierdzenia bezpośrednio przez stronę banku nie gwarantuje otrzymania informacji o zbiórce.

Dane do wpłat:
Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków41 2130 0004 2001 0556 1410 0003
Tytuł wpłaty:
„nazwisko uczestnika, wycieczka ornitologiczna 22.04.2018”

Jeżeli ktoś opłaci swoje uczestnictwo, a nie przyjdzie na wycieczkę, to jego wpłata nie podlega zwrotowi ani nie upoważnia do uczestnictwa w innej wycieczce. Osoba, która nie przyjdzie, chociaż opłaciła swój udział, może go jedynie we własnym zakresie odstąpić innej osobie.

Decydujcie się na wycieczkę nie w ostatniej chwili, bo jeśli piszecie do nas np. parę godzin przed wycieczką, to czasem Wasze pytania i informacja, że chcecie dołączyć docierają do nas zbyt późno. W mailu warto podać nr telefonu komórkowego, to ułatwi kontakt w razie jakiejś sytuacji awaryjnej.

Życzymy udanej wycieczki :).

 

Tekst: D.Z.

Fot. M. Długosiewicz

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!