Zapraszamy na kontrowersyjną prelekcję ornitologiczną prof. Piotra Tryjanowskiego „Rozum z ptakami odlatuje”

Zapraszamy na bardzo ptasią i kontrowersyjną ;) prelekcję „Rozum z ptakami odlatuje” prof. Piotra Tryjanowskiego.  „Rozum z ptakami odlatuje” to książka niedawno napisana przez tego znanego ornitologa. Autor odważnie opisuje w niej trudne i wstydliwe sprawy polskiego ptasiarstwa i ornitologii.

Spotkanie z prof. Tryjanowskim odbędzie się 11. kwietnia 2018, o 18.00, na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego (szczegóły na samym dole tekstu). Najpierw posłuchamy, co ma do powiedzenia autor „Rozumu…”, a potem będzie czas na gorącą dyskusję ;).

Czy wiecie, że niejednokrotnie „poszukiwacze ptasich „rzadkości” to nikt inny, jak konsumenci, którzy swoje obserwacje prowadzą kosztem środowiska, ptaków i ich siedlisk. Pół biedy, gdy hobby uprawiają jednostki; gorzej, gdy jest to armia. Wieść o wartych „zaliczenia” okazach niesie się bowiem lotem błyskawicy, a do wyjątkowo rzadkich gatunków tłum ciągnie z wielu stron. W takich wypadkach siedliska ptaków są zaśmiecane, zadeptywane i niszczone, a same ptaki – płoszone.
Nie brak jest w książce przykładów bezmyślności związanych z fotografowaniem. Na własnej skórze odczul ją np. kulon, któremu „miłośnicy” ptaków naprzykrzali się tuż przy gnieździe, ostatnim w Polsce (!).

„Puszcza Białowieska i sóweczka – fotograf wiele godzin przesiaduje przy dziupli. Ptaki opuszczają stanowisko. Kolejny raz Białowieża – fotograf dla pięknego ujęcia przekracza granice, stające tuż przy dziupli dzięcioła trójpalczastego karmiącego młode. (…) Jeśli ptak nie wykazuje zauważalnych negatywnych reakcji behawioralnych, to wcale nie znaczy, że się nie stresuje!” – alarmuje Piotr Tryjanowski.

Lektura nie zostawia wątpliwości: ludzie oddający się przyrodniczemu hobby mogą być klasycznym wcieleniem szkodnika. W rozdziale o zbieraczach ptasich jaj czy piór przeczytamy np., że dawni kolekcjonerzy – oprócz zasług dla rozwoju wiedzy – mieli spory wkład w wymieranie lokalnych populacji. Szkodliwość podbierania jaj z gniazd wydaje się oczywista. Zbieranie ptasich piór? Też nie jest tak niewinne, jak się wydaje. Zwłaszcza, gdy chodzi o ptaki z gatunków rzadkich i wrażliwych – bielika czy kań, a zebranie piór oznacza systematyczne wycieczki pod gniazda – wbrew temu, że ich okolica jest w Polsce chroniona specjalnymi strefami.

Patologie pojawiają się nie tylko przy okazji rekreacji. Zdarzają się też w pracy, jaką jest tworzenie opinii i ekspertyz przez ekspertów przyrodniczych. Opinie te są niezbędne do przeprowadzenia inwestycji albo realizacji unijnych projektów służących ochronie przyrody. Problem może tkwić w złej metodologii – lub zbyt konkretnej odpowiedzi na oczekiwania zleceniodawcy.”. (cyt. za: portal Nauka w Polsce: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C28575%2Cz-lornetka-wsrod-ptasiarzy.html )

Prof. Piotr Tryjanowski to „naukowiec poszukujący, nierzadko kontrowersyjny. Pomysłami badawczymi mógłby obdzielić wielu. Człowiek o ogromnym potencjale, szerokich horyzontach i specyficznym, poznańskim poczuciu humoru.” Opisał „Świat polskich ptasiarzy. Tych co fotografują i tych co ścigają się w zaliczaniu gatunków. Świat 'blacharzy’, ochroniarzy czy ptasich turystów. Świat prawdziwej pasji, poświęcenia, ambicji. Napisał o tym wszystkim, o czym się mówi albo mówić nie śmie…”

Powyższy opis pochodzi ze strony, gdzie można kupić „Rozum…” https://www.lanius-books.com/Rozum-z-ptakami-odlatuje-1053
Można ją kupić tylko przez Internet, także tu: http://www.przyrodnicze.pl/rozum-odlatuje-z-ptakami-cat-364-id-17944.aspx

Możecie też posłuchać rozmowy z prof. Tryjanowskim, która odbyła się w Tok Fm: http://audycje.tokfm.pl/podcast/Rozum-z-ptakami-odlatuje-Rozmowa-z-prof-Piotrem-Tryjanowskim/59847

Organizatorami spotkania są Wydział Biologii UW oraz Stowarzyszenie Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków (STOP) .

Spotkanie odbędzie się 11. kwietnia 2018 (środa), o 18.00, na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, na Ochocie, ul. Miecznikowa 1, sala 103B.

Tekst: D.Z.

Ilustracją tekstu jest okładka książki.

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!