Sezon pikników popularyzujących ochronę ptaków – relacja i zaproszenie dla wolontariuszy

Maj i czerwiec to sezon pikników rodzinnych i festynów, których myślą przewodnią jest propagowanie szeroko pojętej idei ochrony przyrody. Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków bierze udział w tego typu imprezach, bo są dobrą okazją do popularyzacji misji stowarzyszenia, dzielenia się z ludźmi wiedzą o ptakach, ochronie przyrody. W czerwcu (2017) obędą się w Warszawie dwie duże imprezy popularyzatorskie: 3. czerwca Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik a 4. czerwca Dzień Ziemi na Polu Mokotowskim. Na te wydarzenia poszukujemy wolontariuszek i wolontariuszy do naszego stoiska :)! Zgłaszajcie się pisząc na maila info@stop.eko.org.pl . Co trzeba robić jako wolontariusz/ka na takiej imprezie – przeczytacie w tym tekście poniżej.

Na stoiskach, które rozstawiamy na piknikach i festynach opowiadamy o naszej działalności, o ptakach, o ochronie przyrody. Dzieciaki, które przychodzą do naszego stanowiska mogą razem z nami grać w grę planszową o życiu rybitw, w której uczestnicy są pionkami i poruszają się po wielkiej planszy, odpowiadać na pytania w ptasim quizie, malować i kolorować ptasie rysunki. Zawsze przybywają też do nas osoby chcące się dowiedzieć jak się nazywa ptaszek, który przylatuje do ich karmnika albo ma gniazdo w okolicy. Odpowiadamy na pytania, zachęcamy do udziału w naszych działaniach, np. wycieczkach.

W maju STOP wziął udział w kolejnej edycji Warszawskich Dni Recyklingu, która odbyła się przy Urzędzie Dzielnicy Praga Południe. Koordynatorką STOPowych działań na tej imprezie była Magda Dziadosz, autorka poczytnego bloga o przyrodzie Parku Skaryszewskiego www.miastoiptaki.pl. Dzięki naszym dzielnym wolontariuszkom stoisko STOPu cieszyło się dużym zainteresowaniem. Aniu, Zuziu, Julio – dzięki :). Kiedy przychodziły do nas dzieciaki uczestniczące w imprezie, nieoceniona była przede wszystkim pomoc wolontariuszek – gimnazjalistek. Nastolatki najlepiej tłumaczyły dzieciom jak grać w grę o nadwiślańskich rybitwach i tę grę prowadziły. Rozdawałyśmy też zainteresowanym osobom plakaty o ochronie ptaków – w zamian za prawidłowe odpowiedzi w ptasim quizie. Zuzia, nasza młoda wolontariuszka, pilnowała, żeby każdy, kto chciał dostać plakat, odpowiedział na kilka ptasich zagadek. Zuziu, bez Ciebie nie dałybyśmy rady :)!

Stoisko STOP na Dniach Recyklingu w maju 2017.

Tekst: D.Z.

Fot.: M. Dziadosz.

 

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!