Zapraszamy na obserwacje migrujących ptaków :)! Raszyn pod Warszawą, 25.09.2016 :)!

Zapraszamy na wycieczkę „na ptaki”, z przewodnikiem, 25. września, w niedzielę. Nasz cel to okolice rezerwatu Stawy Raszyńskie. Nie raz byliśmy tam we wrześniu i było dużo fajnych gatunków, więc i tym razem spodziewamy się ciekawych obserwacji. Przykładową listę gatunków z tych okolic z września zamieszczamy na końcu niniejszego wpisu :).

Około 8 rano spotkamy się na przystanku autobusowym w Raszynie (szczegółowe informacje wyślemy osobom, które zapiszą się na wycieczkę). Dojazd autobusem podmiejskim z Warszawy.

Dołączajcie do wycieczki i zapraszajcie znajomych :)!
Szczegóły organizacyjne i ogólne informacje o wycieczkach STOPu znajdziecie poniżej:

dzieciol-zielony

Dla kogo i po co są wycieczki?

Wycieczki są przeznaczone dla wszystkich chętnych, zapraszamy dorosłych i dzieci. Jak zawsze, szczególnie gorąco zachęcamy do udziału w wycieczce początkujących ptasiarzy, ponieważ głównym celem Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest popularyzacja obserwowania ptaków, piękna przyrody i wiedzy przyrodniczej. Warto wybrać się na wycieczkę, zadawać przewodnikowi pytania, korzystać z jego wiedzy. Wycieczka z przewodnikiem, który jest doskonałym faunistą (rozpoznaje wszystkie możliwe gatunki ptaków ;)), to dobra okazja aby poznawać ptasie głosy i uczyć się rozpoznawania gatunków.

Przewodnik i sprzęt optyczny

Przewodnik może wytłumaczyć nawet najprostsze rzeczy, nie trzeba się wstydzić, tylko o wszystko pytać. Na pewno odpowie też na wszystkie trudne pytania związane z rozpoznawaniem ptaków, bo ma na ten temat bardzo dużą wiedzę.

Przewodnik zabiera na wycieczki świetną lunetę, przez którą ptaki widać jak na dłoni. Lornetkę trzeba mieć własną, ale bez lornetki też można się wybrać – na pewno przewodnik lub inny wycieczkowicz pozwoli czasem popatrzeć przez swoją. Na wycieczkach jest zawsze dużo sympatycznych współwycieczkowiczów.

Jak wyglądają wycieczki?

Wycieczki „na ptaki” są to powolne spacery z wieloma przystankami. Trzeba się ubrać w wygodne buty i odzież dostosowaną do pogody. Warto zabrać prowiant. Zazwyczaj wycieczki trwają około 3 godzin, ale można odłączyć się wcześniej i wrócić samodzielnie.

Jak się zapisać oraz zbiórka

Dojazd na miejsce zbiórki bezproblemowy, autobusem ZTM (rozkłady i mapki tras autobusów znajdziecie tu: http://ztm.waw.pl/ ). Zbiórka będzie ok. 8.00 (więcej inf. poniżej).

Wycieczka potrwa zapewne około 3 godzin, ale można odłączyć się wcześniej. Koszt uczestnictwa jest niewielki: 18 zł. Dzieci do lat 8 mogą towarzyszyć dorosłym bezpłatnie. Jeśli podoba się Wam nasza działalność, to zachęcamy do dołączenia do opłaty za wycieczkę dodatkowych 2 czy 3 złotych – to ważna pomoc w naszych działaniach.

Uczestnictwo w wycieczce to nie tylko przyjemność, ale także cenne wsparcie działalności STOPu, dlatego tym bardziej warto namówić krewnych i znajomych na udział.

Chętni na wycieczkę proszeni są o przysłanie mailem potwierdzenia wpłaty (w formie dokumentu pobranego ze strony banku internetowego lub skanu pokwitowania z poczty) jak najszybciej, WYŁĄCZNIE na adres wycieczki.stopu@gmail.com – w zamian od razu dostaną informacje o miejscu i godzinie zbiórki. W mailu warto podać nr telefonu komórkowego, to ułatwi kontakt w razie jakiejś sytuacji awaryjnej. UWAGA: proszę nie przesyłać potwierdzenia przelewu bezpośrednio poprzez stronę internetową banku, tylko z własnego adresu mailowego. Przesłanie potwierdzenia bezpośrednio przez stronę banku nie gwarantuje otrzymania informacji o zbiórce.

Dane do wpłat:
Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków
41 2130 0004 2001 0556 1410 0003
Tytuł wpłaty:
„nazwisko uczestnika, wycieczka ornitologiczna 25.09.2016”

Jeżeli ktoś opłaci swoje uczestnictwo, a nie przyjdzie na wycieczkę, to jego wpłata nie podlega zwrotowi.

Przykładowa lista gatunków z okolic Stawów Raszyńskich (z jednej z wycieczek z września):
-błotniak stawowy
-pustułka
-kobczyk
-żuraw
-łyska
-kokoszka
-kormoran
-czapla siwa
-łabędź niemy
-gęgawa
-bernikla kanadyjska
-krzyżówka
-płaskonos
-czernica
-głowienka
-gągoł
-perkoz dwuczuby
-perkozek
-śmieszka
-mewa białogłowa
-dzięcioł duży
-dz.białoszyi
-dzięciołek
-dz.zielony
-dz.czarny
-sierpówka
-grzywacz
-zimorodek
-gawron
-wrona
-sroka
-kawka
-sójka
-kos
-śpiewak
-kwiczoł
-dymówka
-muchołówka szara
-muchołówka żałobna
-pierwiosnek
-kopciuszek
-bogatka
-modraszka
-pełzacz ogrodowy
-mazurek
-zięba
-dzwoniec.
Fot. M. Długosiewicz

Tekst D. Zielińska

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!