Wycieczka w poszukiwaniu rzepołuchów i górniczków – niedziela, 06.12.2015

Różne okolice sprzyjają obserwacjom określonych gatunków ptaków. Chcąc przyjrzeć się jesienią i zimą wielu gatunkom wróblaków warto wybrać się tam, gdzie pola i nieużytki zapewniają im dobra bazę pokarmową. W takim właśnie terenie odbędzie się najbliższa wycieczka ornitologiczna z przewodnikiem organizowana przez STOP pod patronatem BirdWatching.pl. Trasa powiedzie przez okolice podwarszawskiego Sękocina i Słomina, gdzie ostatnio obserwowane były m.in. rzepołuchy, górniczki i drzemlik.

Poniżej można znaleźć szczegóły organizacyjne i ogólne informacje o wycieczkach STOPu, będące odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.

Dla kogo i po co są wycieczki?

Wycieczki są przeznaczone dla wszystkich chętnych, dorosłych i dzieci. Organizator zawsze szczególnie gorąco zachęca do udziału w wycieczce początkujących ptasiarzy, ponieważ głównym celem Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest popularyzacja obserwowania ptaków.

Przewodnik i sprzęt optyczny

Wycieczka z przewodnikiem, Robertem Miciałkiewiczem, który jest doskonałym faunistą (rozpoznaje wszystkie możliwe gatunki ptaków ;)), to dobra okazja aby poznawać ptasie głosy i uczyć się rozpoznawania gatunków. Przewodnik może wytłumaczyć nawet najprostsze rzeczy, nie należy się wstydzić, tylko o wszystko pytać. Na pewno odpowie też na wszystkie trudne pytania związane z rozpoznawaniem ptaków, bo ma na ten temat bardzo dużą wiedzę.

Przewodnik zabiera na wycieczki świetną lunetę, przez którą ptaki widać jak na dłoni. Lornetkę trzeba mieć własną, ale bez lornetki też można się wybrać – na pewno przewodnik lub inny wycieczkowicz pozwoli czasem popatrzeć przez swoją. Na wycieczkach jest zawsze dużo sympatycznych współwycieczkowiczów.

Jak wyglądają wycieczki?

Wycieczki „na ptaki” są to powolne spacery z wieloma przystankami. Trzeba się ubrać w wygodne buty i odzież dostosowaną do pogody. Warto zabrać prowiant. Zazwyczaj wycieczki trwają około 3 godzin, ale można odłączyć się wcześniej.

Jak się zapisać, szczegóły organizacyjne i zbiórka

Dojazd na miejsce zbiórki autobusem podmiejskim. Zbiórka ok. 9.00 na przystanku autobusowym w Sękocinie.

Koszt uczestnictwa jest niewielki: 18 zł. Dzieci do lat 8 mogą towarzyszyć dorosłym bezpłatnie. Dołączenie do opłaty za wycieczkę dodatkowych 2 czy 3 złotych to ważna pomoc w działaniach STOPu. Uczestnictwo w wycieczce to nie tylko przyjemność, ale także cenne wsparcie działalności STOPu, dlatego tym bardziej warto namówić krewnych i znajomych na udział.

Chętni na wycieczkę proszeni są o przysłanie mailem potwierdzenia wpłaty (w formie dokumentu pobranego ze strony banku internetowego lub skanu pokwitowania z poczty) jak najszybciej, WYŁĄCZNIE na adres wycieczki.stopu@gmail.com – w zamian od razu dostaną szczegółowe informacje o miejscu i godzinie zbiórki. UWAGA: proszę nie przesyłać potwierdzenia przelewu bezpośrednio poprzez stronę internetową banku, tylko z własnego adresu mailowego. Przesłanie potwierdzenia bezpośrednio przez stronę banku nie gwarantuje otrzymania informacji o zbiórce.

Dane do wpłat:
Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków
41 2130 0004 2001 0556 1410 0003
Tytuł wpłaty:
„nazwisko uczestnika, wycieczka ornitologiczna 06.12.2015”

Jeżeli ktoś opłaci swoje uczestnictwo, a nie przyjdzie na wycieczkę, to jego wpłata nie podlega zwrotowi.

Dziękujemy panu Markowi Długosiewiczowi za użyczenie zdjęcia ilustrującego ten tekst.

Tekst: Dorota Zielińska

Zdjęcie: Marek Długosiewicz

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!