Wycieczka: „Park Praski i Wisła warszawska – przegląd siedlisk i gatunków ptaków” – zapraszamy 10.05.2015!

10. maja, w niedzielę, idziemy na kolejną wycieczkę z cyklu: „Ptaki warszawskich parków”. Razem ze znawcą ptaków, Robertem Miciałkiewiczem, udamy się około 8 rano do parku Praskiego, który wiosną rozbrzmiewa śpiewem różnych gatunków ptaków i nawoływaniem dzięcioła zielonego. Zwiedzimy park, w którym dwa lata temu Zarząd Oczyszczania Miasta nagle postanowił wyciąć ponad 100 drzew. O drzewa walczyło wtedy kilka organizacji ekologicznych, między innymi STOP. Część drzew udało się ochronić. ZOM zaczął wdrażać niektóre proponowane przez przyrodników rozwiązania, takie jak podpory i wiązania konarów. Zgodnie z przekazywaną ZOMowi wiedzą przyrodników niektóre wycięte drzewa pozostawiono jako leżące kłody, aby były ostoją różnorodności biologicznej w parku.

Park Praski od terenów nadwiślańskich dzieli tylko ulica. Korzystając z bliskości Wisły drugą część wycieczki spędzimy na terenach nad rzeką, wzdłuż której powędrujemy. Na jednym spacerze będzie można zobaczyć i usłyszeć przegląd gatunków ptaków związanych z terenami parkowymi i z rzeką. Od przewodnika będzie można się dowiedzieć od czego zależy skład gatunkowy awifauny na tych terenach.

Dołączajcie do wycieczki i zapraszajcie znajomych :)!

Zbiórkę zrobimy około 8 rano, w takim miejscu, do którego łatwo dojedziecie transportem publicznym.

Szczególnie gorąco zachęcamy początkujących ptasiarzy, ponieważ głównym celem naszych wycieczek jest popularyzacja obserwowania ptaków.

Jak zawsze przypominamy: wycieczki na ptaki są powolnymi spacerami z wieloma przystankami. Ubierzcie się odpowiednio do pogody, weźcie wygodne buty a także zapas prowiantu :). Wycieczka potrwa zapewne około 3 godzin, ale można odłączyć się wcześniej.

Koszt uczestnictwa w wycieczce jest niewielki: 17zł. Dzieci do lat 8 bezpłatnie. Uczestnictwo w wycieczce to nie tylko frajda, ale także cenne wsparcie działalności STOPu, dlatego tym bardziej namawiajcie krewnych i znajomych na udział. Chętni na wycieczkę proszeni są o przysłanie mailem potwierdzenia wpłaty (w formie dokumentu pobranego ze strony banku internetowego lub skanu kwitka z poczty) jak najszybciej, WYŁĄCZNIE na adres wycieczki.stopu@gmail.com – w zamian od razu dostaną informacje o miejscu i godzinie zbiórki. UWAGA: proszę nie przesyłać potwierdzenia przelewu bezpośrednio poprzez stronę internetową banku, tylko z własnego adresu mailowego. Przesłanie potwierdzenia bezpośrednio przez stronę banku nie gwarantuje otrzymania informacji o zbiórce.

Dane do wpłat:
Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków
41 2130 0004 2001 0556 1410 0003
Tytuł wpłaty:
„nazwisko uczestnika, wycieczka ornitologiczna 10.05.2015”

Jeżeli ktoś opłaci swoje uczestnictwo, a nie przyjdzie na wycieczkę, to jego wpłata nie podlega zwrotowi.

Relacje z poprzednich wycieczek znajdziecie TUTAJ.

Patronat medialny nad STOPowymi wycieczkami objął portal BirdWatching.pl. Zaglądajcie na stronę www.birdwatching.pl , gdzie znajdziecie piękne zdjęcia i ciekawe informacje dotyczące ptaków i nie tylko. BirdWatchingPL_bannerek

Przy okazji: polubcie nas na Facebooku :)

Tekst: Dorota Zielińska

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!