Kolejne wieże dla jerzyków w Warszawie

Jerzyki wchodzą już do co najmniej dwóch budek lęgowych w wieży na Białołęce. Uznajemy to za spory sukces, ponieważ jest to gatunek konserwatywny w wyborze miejsc gniazdowania a wieża jest znacznie oddalona od czynnych lub zniszczonych przy remontach siedlisk. Odległość od byłych lub obecnych miejsc gniazdowania wpływa na zasiedlanie nowych miejsc przez jerzyki.

Wygląda na to, że w Warszawie będziemy mieli coraz więcej wież lęgowych. W Wilanowie w 2014 roku powstały dwie wieże takie budowle. W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy stolicy złożyli projekty budowy następnych wież lęgowych. Projekty zdobyły dużo głosów, dzięki czemu w 2015 roku zostaną wybudowane kolejne wieże: na Bielanach, Ochocie i Pradze Południe w rejonie Kamionka. Tej ostatniej wieży STOP kibicował najbardziej. Projekt, który będzie realizowany na Kamionku w przyszłym roku, złożyła autorka tego tekstu i inicjatorka konkursu „Wieża dla jerza”, od którego w 2011 roku wszystko się zaczęło. Więcej o kamionkowskiej wieży przeczytacie na portalu Birdwatching.pl, który objął projekt patronatem medialnym. Więcej o wieżach na Birdwatching.pl

Czekamy z niecierpliwością na kolejne wieże. Mamy nadzieję, że każda będzie inna, bo wygląd takiej budowli ogranicza właściwie tylko wyobraźnia projektanta. Przypomnijcie sobie chociażby różnorodne koncepcje wyróżnione w konkursie „Wieża dla jerza” GALERIA.

Tekst: Dorota Zielińska

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!