Wrona siwa i piłka – to zdarzyło się naprawdę :)

Spacerując po parku można obserwować ciekawe zachowania zwierząt. Ptaki krukowate to intelektualna elita wśród ptactwa. Do rodziny krukowatych należą między innymi wrony siwe. Krukowate umieją sprytnie radzić sobie z trudno dostępnym pokarmem. Wrony, podobnie jak gawrony i kawki, potrafią rozłupywać orzechy włoskie zrzucając je z wysoka na twarde podłoże. Jeśli to nie wystarcza, czekają, aż zrzucony orzech zostanie rozjechany przez auto. W Warszawie nad Wisłą tak samo jak z orzechami postępują z małżami – otwierają je zrzucając na twarde podłoże. Czasem zrzucają z wysoka także inne przedmioty, które podejrzewają o smakowite wnętrze. Ilustruje to ciekawa opowieść pewnej młodej mamy, która jesiennego dnia wybrała się na spacer do parku z sześciomiesięczną córką.

„Byłyśmy w parku. Ludzi mało, wrony jak zwykle zrzucały orzechy z wysoka próbując je otworzyć. Hanka usnęła, ja miałam wachtę. Wtem BAM! Nietypowy dźwięk dotarł do mnie przez szwargot rozmówek niemieckich w słuchawkach.
Wytężam zmysły – to z lewej. Żywej duszy oprócz wron. Zatem to któraś z nich. Patrzę dalej, nerwy napięte. Tłuste ptaszysko podnosi coś z trawnika. Wzbija się, siada na latarni. BAM! Pod moje nogi spada… piłeczka golfowa marki Dunlop.
Od dziś przestaję się śmiać z rowerzystów w kaskach…
Kinga”

Tekst: Dorota Zielińska

800px-Hooded_Crow_(Corvus_cornix)_(11)

fot. Ken Billington, CC BY-SA 3.0, Wikimedia

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!