Organizacje pozarządowe i urzędnicy pomagają ptakom w budynkach

Temat ptaków w budynkach budzi coraz większe zainteresowanie. Coraz więcej organizacji ekologicznych zajmuje się ich ochroną. W kolejnych miastach powstają programy ochrony ptaków w budynkach i organizowane są spotkania na ten temat. 24 kwietnia spotkanie dotyczące ochrony ptaków związanych z budowlami ludzkimi zostało zorganizowane w auli Zespołu Szkół nr 1 w Stargardzie Szczecińskim. Organizatorami byli Proeuropejskie Centrum Ekologiczne oraz Powiat Stargardzki. Przy organizacji spotkania pomogli uczniowie Zespołu Szkół. Współpraca organizacji pozarządowych i instytucji państwowych lub samorządów jest bardzo potrzebna i cenna. Stargard daje tu dobry przykład innym miastom. Doskonale, że w takie inicjatywy angażuje się także młodzież szkolna.

Do wygłoszenia prelekcji o ptakach w budynkach została zaproszona Dorota Zielińska ze STOPu. Warto było przejechać prawie 500 km do Stargardu, żeby opowiedzieć o ptakach związanych z budynkami. Na spotkanie przybyło wielu zaproszonych gości ze Stargardu i okolic, a o ich zainteresowaniu tematem świadczy to, że po prelekcji z sali padało wiele pytań.

Okazuje się, że w Stargardzie Szczecińskim przywiązuje się dużą wagę do ochrony ptaków związanych z budynkami. Przykładem dbałości o te ptaki jest nie tylko organizacja spotkania na temat ich ochrony. Z powodu zaniedbania ochrony ptaków gnieżdżących się w budynkach niedawno stracił stanowisko prezes spółdzielni mieszkaniowej.

W Stargardzie ptaki gnieżdżą się w budynkach zapewne od wielu setek lat, ponieważ doskonałe warunki do tego stwarzają im średniowieczne budowle. Spacerując po mieście można zobaczyć m.in. pustułki gnieżdżące się na przepięknej, gotyckiej katedrze.

Poniżej informacje prasowe dotyczące spotkania:

„Po co nam ptaki w mieście”

EKOLODZY O OCHRONIE PTAKÓW

Tekst: Dorota Zielińska

Fot. Tadeusz Surma, ze strony http://powiatstargardzki.eu/

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!