Tablice edukacyjne o prawidłowym dokarmianiu ptaków

Co roku w okresie jesienno-zimowym pojawiają się wątpliwości: czy należy dokarmiać ptaki? Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków jest zasypywane mailami i telefonami z tym pytaniem. Pytają o to dziennikarze i osoby, które chciałyby jak najlepiej pomagać zwierzętom zimą. Ludzie chcą pomóc ptakom, ale często dokarmiają je nieprawidłowo i nieświadomie im szkodzą.

STOP stara się szerzyć wiedzę o dokarmianiu. Stworzyliśmy projekt edukacyjny mający na celu nauczenie miłośników ptaków jak im pomagać, jak prawidłowo je dokarmiać. W ramach projektu postawiliśmy w warszawskich parkach 8 tablic edukacyjnych o dokarmianiu. Tablice stanęły w parku Skaryszewskim, nad jeziorkiem Kamionkowskim, w parku Praskim, Ogrodzie Saskim, na Polach Mokotowskich oraz nad stawem Koziorożca w dzielnicy Włochy. Wybraliśmy miejsca bardzo uczęszczane, w których wiele osób karmi ptaki. Spacerowicze zatrzymujący się przy tablicach mogą dowiedzieć się kiedy, czym i jak należy dokarmiać skrzydlatych bywalców karmników. Rolę naszych tablic edukacyjnych doceniono już między innymi na Kamionku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

STOP zajął się merytoryczną oraz organizacyjną częścią przedsięwzięcia. Zaprojektowaliśmy tablice, znaleźliśmy wykonawcę oraz odpowiednie lokalizacje i porozumieliśmy się z zarządcami terenów. Partnerem projektu została firma CEMEX Polska, która sfinansowała tablice. Dziękujemy w imieniu ptaków :). Dziękujemy także Zarządowi Oczyszczania Miasta oraz Wydziałowi Ochrony Środowiska dzielnicy Włochy za ułatwienie nam postawienia tablic w świetnych lokalizacjach, tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Chcąc jak najszerzej rozpropagować wiedzę o prawidłowym dokarmianiu, po zamontowaniu tablic zorganizowaliśmy spotkanie z dziennikarzami w parku Skaryszewskim. Słuchając opowieści o bytujących w parku ptakach uczestnicy spotkania przeszli z przewodniczką (ornitolog ze STOPu) do miejsca, w którym stoi jedna z tablic. Tam ornitolog przedstawiła zasady prawidłowego dokarmiania ptaków oraz zagrożenia, jakie powoduje nieprawidłowe dokarmianie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Więcej o prawidłowym dokarmianiu ptaków można przeczytać tu:

…oraz obejrzeć tutaj:

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!