Zabezpieczenia budynków przed brudzeniem przez ptaki

Tylko niektóre ptaki brudzą

Większość gatunków ptaków nie brudzi naszego otoczenia. Głównym sprawcą zabrudzeń, np. budynków, jest gołąb miejski. Jest to gatunek, który pozostawia na nich najwięcej odchodów. Poza nim zabrudzenia na budynkach zostawiają pustułka i oknówka. Jednak te ptaki nie sprawiają ludziom większego kłopotu. Po pierwsze brudzą tylko przy samym miejscu gniazdowania lub stałego przebywania. Oknówka może najwyżej pobrudzić fragment elewacji lub okna pod gniazdem, a pustułka np. niszę okienka strychowego, w której przesiaduje lub się gnieździ. Po drugie te gatunki są w porównaniu z gołębiem miejskim rzadkie. Wiele osób wybaczy pustułce pobrudzoną niszę okienka strychowego, ciesząc się, że ten niewielki sokół wybrał ich budynek na miejsce gniazdowania. W końcu nie każdy może się pochwalić gniazdowaniem sokoła na swoim domu.

Jak zabezpieczyć budynek przed brudzeniem przez ptaki?

Można uchronić budynek przed zabrudzeniami. Ważne, aby zrobić to w sposób, który nie jest szkodliwy dla ptaków. Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem przeciw brudzeniu budynków przez ptaki są kolce z drutu. Niestety stanowią one zagrożenie dla ptaków. Ptaki często ranią się lub nawet giną na kolcach. Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków otrzymało od miłośników ptaków wiele zgłoszeń dotyczących tego typu sytuacji (fot. 1). Nie powinno się stosować zabezpieczeń budynków w postaci kolców. Zabezpieczenia budynków nie mogą być ostro zakończone. Sterczące z gzymsów pionowe kawałki drutu zawsze będą dla ptaków zagrożeniem. Zamiast kolców można umieszczać na budynkach np. spirale z drutu (fot. 2) lub rozciągnięte wzdłuż gzymsów średniej grubości linki (kilka koło siebie, równolegle). Także gzymsy i parapety z blachy lub pleksi pochylonych pod dużym kątem uniemożliwią ptakom siadanie w tych miejscach.
Jeszcze prostsze jest zabezpieczenie elewacji lub okna przed zabrudzeniami odchodami oknówek. Jaskółki wyrzucają odchody tuż pod gniazdo. Wystarczy zamontować pod nim półeczkę, na którą będą spadały odchody (fot. 3). Ważne, aby półeczka nie była umieszczona zbyt blisko gniazda. Powieszona za blisko umożliwi skrzydlatym drapieżnikom (np. sroce) dostanie się do piskląt znajdujących się w gnieździe.
Odpowiednie zabezpieczenia zamontowane we właściwy sposób sprawią, że budynki będą czyste, a ptaki bezpieczne.

Tekst: Dorota Zielińska

kolce
Fot.1 Gołąb, który zginął na kolcach (autor: M. Brzezińska)

spirala
Fot.2 Spirala – bezpieczna dla ptaków ochrona elewacji (źródło: http://ptakless.webpark.pl/)

poleczka
Fot.3 Półeczka zabezpieczająca pod gniazdem oknówek (źródło: Wikipedia, autor: Adrian Benko)

logo_kolor_sfinansowanoArtykuł powstał w ramach projektu „Ochrona ptaków w budynkach” sfinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!