Zapraszamy grupy ludzi w każdym wieku, (także „Lato w Mieście”) na bezpłatne spacery przyrodnicze. Spacery są dostępne także dla osób z wózkami, trudnościami w poruszaniu się, niewidomych, niesłyszących, ze spektrum autyzmu, ze szkół i innych placówek specjalnych itd.. Szczególnie serdecznie zapraszamy osoby mające rozmaite ograniczenia w dostępie do przyrody poza miastem. Grupy dzieci i młodzieży (np. Lato w Mieście) zapraszamy z opiekunami/nauczycielami. Mile widziane są grupy ludzi z niepełnosprawnościami, seniorów i inne.
Spacery odbywają się w różne dni – daty i godziny do uzgodnienia.
Aby się zapisać – piszcie na edukacja.stop@gmail.com W mailu KONIECZNIE podajcie swój NUMER TELEFONU, najlepiej komórkowego!!!
Lokalizacje spacerów:
Zabieramy grupy na spacery wzdłuż Wisły na terenie chronionego obszaru Natura 2000 (głównie szeroka, utwardzona ścieżka w nadwiślańskim łęgu między mostem Poniatowskiego a Łazienkowskim – brzeg prawy), do najpiękniejszego w Polsce Parku Skaryszewskiego i nie tylko.
Opis spacerów:
Na spacerach opowiadamy o przyrodzie w mieście, głównie tej związanej z Wisłą warszawską, ale nie tylko. Często wędrujemy na teren obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły oraz do Parku Skaryszewskiego. Uczestnicy dowiadują się jak obserwować i chronić przyrodę, jak prawidłowo dokarmiać ptaki, jak podczas prac ogrodniczych chronić jeże, ptaki czy nietoperze i inne zwierzęta mieszkające w mieście, obserwują zwierzęta, poznają florę i faunę oraz zależności ekologiczne pomiędzy elementami przyrody. Wyszukujemy ślady zwierząt, pokazujemy szczególnie cenne dla nich miejsca bytowania, żerowania, odpoczynku. Pokazujemy przyrodę jako system powiązanych ze sobą zwierząt i roślin, zwracamy uwagę uczestników na obecność przyrody w mieście i konieczność jej ochrony.
Spacer trwa najczęściej ok. 1,5 godz., ale też dostosowujemy czas i formę prowadzenia zajęć do grupy, możliwości uczestników, ich wieku, sprawności itd..
Zadanie jest zaprojektowane i będzie realizowane w taki sposób, aby zapewniały pełny i skuteczny udział osób ze szczególnymi potrzebami, na zasadzie równości z innymi osobami. Zawsze tak prowadzimy nasze zajęcia, np. odpowiednio dobierając poziom zaawansowania wiedzy i formę prowadzenia zajęć do możliwości intelektualnych uczestników oraz dobierając trasy spacerów przyrodniczych, tak aby mogły w nich brać udział osoby ze szczególnymi potrzebami np. poruszające się na wózkach czy niewidome.
Spacery są finansowane ze środków m. st. Warszawa.
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!