Dobre życzenia. Dzielmy się zamiast wyrzucać rzeczy lub jedzenie

Życzymy dzielenia się zamiast wyrzucania, co ułatwimy Wam podając poniżej namiary wielu jadłodzielni i podzielni warszawskich, gdzie można oddać lub wziąć sobie zarówno jedzenie jak i wszelkie inne rzeczy zupełnie za darmo. Życzymy radosnego dawania i brania, ograniczenia kupowania – co będzie z korzyścią dla Waszych finansów i dla Ziemi, której zasoby zużywamy szybciej niż są w stanie się odbudować.

W tym i przyszłym roku życzymy Wam wszystkiego dobrego, zdrowia, spokoju, pokoju i radości. Jako wisienkę na torcie dokładamy życzenia wielu szczęśliwych chwil spędzonych na obserwacjach ptaków, w tym i przyszłym roku.
 

Ptakom życzymy jak najwięcej dzikiej przyrody, niezgrabionych liści, wśród których można znajdować smaczne bezkręgowce, nieskoszonych roślin, których nasionami można się żywić całą zimę, spokojnie rosnących drzew, w których i na których można kuć dziuple i wić gniazda.
To, czy ptasie życzenia się sprawdzą – zależy od Was :). Podarujcie ptakom pod choinkę dziki ogród lub chociaż dziki zakątek w ogrodzie lub na osiedlu. Zainspirujcie do tego innych „włodarzy” ogródków i zieleni w mieście. Nie przez przypadek na zdjęciu w tym wpisie jest napuszony strzyżyk wśród gęstych krzewów, pod którymi są niezgrabione liście. To właśnie dzięki takim krzewom i jesiennym liściom, które tworzą na ziemi warstwę naturalnej (najcenniejszej!) ściółki wiele ptaków ma szansę przetrwać zimę w Polsce. Dzikie, naturalne zakątki, ściółka i gęstwina, nieskoszona łąka kwietna – to największe wsparcie dla ptaków zimą. Właśnie to, a nie karmnik.


W ten zimowy czas chcemy Was zachęcić do tego by jak najmniej kupować i jak najwięcej się dzielić. Nietrafione prezenty, niepotrzebne przedmioty, które zabierają miejsce w domu, to grudniowa plaga, podobnie jak kupowanie nadmiaru jedzenia i marnowanie go. Zużywanie zasobów planety na produkowanie masy niepotrzebnych rzeczy, wyrzucanie i kupowanie na potęgę – to bardzo szkodliwe i dla Ziemi i dla… ludzkich portfeli. Dlatego zachęcamy do ograniczenia kupowania.
Jeśli przydarzy Wam się prezent, którego nie potrzebujecie i nie chcecie, to warto oddać go komuś, komu się przyda. To samo możecie zrobić z nadmiarem jedzenia. Zarówno niepotrzebne rzeczy jak i jedzenie można oddać w jednej z licznych w Warszawie Dzielni, Podzielni czy też Jadłodzielni. Są takie, które przyjmują wszystkie rzeczy, które nadają się do użytku, są takie, które przyjmują tylko jedzenie. Dla ułatwienia podamy tu namiary na 2 podzielnie gdzie można oddać lub wziąć sobie wszystko, jedzenie i wszelkie przedmioty: Dzielnia Saska Kępa oraz Mokotów – Podzielnia na Naszym Podwórku. A tu znajdziecie listę ponad 20 warszawskich jadłodzielni rozsianych po całym mieście. Znajdziecie je tu na Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=179728954578078&set=a.177394558144851

oraz tu: https://warszawa19115.pl/-/jadlodzielnie

We wszelkich jadłodzielniach i innych dzielniach możecie się oczywiście zaopatrzyć w jedzenie i różne potrzebne Wam rzeczy – po prostu je sobie wziąć całkiem za darmo. Nie chodzi o to, czy ktoś jest biedny czy bogaty, ale o to, żeby nie kupować i nie wyrzucać, nie marnować, ale oszczędzać zasoby Ziemi. I tego nam wszystkim i planecie życzymy :).

Zdjęcie strzyżyka: Marek Długosiewicz – dziękujemy i pozdrawiamy ;).

Tekst: D.Z.

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!