Apel: nie koście podczas upału!

Zieleń to „klimatyzacja” terenów zabudowanych i ratunek przed ekstremalnymi upałami, które coraz częściej nas dotykają w wyniku globalnego ocieplenia. Trudno wyobrazić sobie coś bardziej absurdalnego niż niszczenie naturalnego, zeroemisyjnego, darmowego klimatyzatora w ekstremalne upały… Klimatyzatora, który obniża temperaturę zagrażającą osobom starszym i dzieciom. Jest nim zieleń, m.in. wysoka trawa. W wysokiej trawie ukrywają się młode ptaki, nie umiejące jeszcze latać (podloty). Ona daje im szansę przeżyć upał i umknąć drapieżnikom. Wysoka trawa wyłapuje pył z powietrza, zapobiega wysychaniu ziemi i nagrzewaniu się miasta do temperatury piekarnika. A jednak mimo upału i suszy za oknem słychać kosiarki… Nie do wiary…

Udostępniajcie TEN WPIS z naszego Facebooka, żeby pomóc nam edukować ludzi, że koszenie w upały to nie tylko marnowanie czasu i pieniędzy, ale po prostu działanie szkodliwe wobec innych ludzi, lokalnej społeczności, przyrody – czysty absurd!

Apelujemy do Was, miłośników przyrody: zawalczcie o łąki kwietne i niekoszone trawniki na Waszych osiedlach i w Waszych ogródkach! Najlepiej jeśli zamienicie trawnik na łąkę kwietną i będziecie kosić maksymalnie raz do roku. A najlepiej w ogóle nie kosić, bo na suchych „badylach” łąki kwietnej jesienią i zimą żeruje mnóstwo fajnych ptaków :)!

Więcej informacji o dobrodziejstwach płynących z łąk kwietnych znajdziecie na stronie i Facebooku Fundacji Łąka.

Tekst i grafika: D. Z.

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!