Wycieczka z ornitologiem nad Zalew Zegrzyński w niedzielę 10.03.2019

Zapraszamy na wycieczkę z ornitologiem nad Zalew Zegrzyński, w niedzielę 10.03.2019. Nad tym podwarszawskim morzem spodziewamy się wielu gatunków kaczek i sporego ruchu rozmaitych przelotnych ptaków :). Jakie „gatuny” ukaże nam Matka Natura – to się okaże ;).

Przewodnikiem będzie ornitolog z dużym doświadczeniem terenowym. Na wycieczkach dużo opowiada o ptakach, chętnie i umiejętnie dzieli się swoją wiedzą.

Około 9.00 spotkamy się w miejscu zbiórki (szczegółowe informacje wyślemy osobom, które zapiszą się na wycieczkę). Dojazd komunikacją ZTM jest dobry. Dołączajcie do wycieczki i zapraszajcie znajomych!

Szczegóły organizacyjne i ogólne informacje o wycieczkach STOPu znajdziecie poniżej zdjęcia.

NUR CZARNOSZYI

 

Dla kogo i po co są wycieczki?

Wycieczki są przeznaczone dla wszystkich chętnych, zapraszamy dorosłych i dzieci. Jak zawsze, szczególnie gorąco zachęcamy do udziału w wycieczce początkujących ptasiarzy, ponieważ głównym celem Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest popularyzacja obserwowania ptaków, piękna przyrody i wiedzy przyrodniczej. Warto wybrać się na wycieczkę, zadawać przewodnikowi pytania, poznawać ptasie głosy i uczyć się rozpoznawania gatunków. Wycieczka z przewodnikiem, który jest doświadczonym ornitologiem i terenowcem, to dobra okazja aby poznawać ptasie głosy i uczyć się rozpoznawania gatunków.

Przewodnik i sprzęt optyczny

Przewodnik będzie tłumaczyć nawet najprostsze rzeczy, nie trzeba się wstydzić, tylko o wszystko pytać. Na pewno odpowie też na wszystkie trudne pytania związane z rozpoznawaniem ptaków, ich biologią i ekologią, bo ma na ten temat bardzo dużą wiedzę.
Przewodnik zazwyczaj zbiera na wycieczki lunetę, przez którą ptaki widać jak na dłoni. Lornetkę trzeba mieć własną, ale bez lornetki też można się wybrać – na pewno przewodnik lub inny wycieczkowicz pozwoli czasem popatrzeć przez swoją. Na wycieczkach jest zawsze dużo sympatycznych współwycieczkowiczów.

Jak wyglądają wycieczki?

Wycieczki „na ptaki” są to powolne spacery z wieloma przystankami. Trzeba się ubrać w wygodne buty i odzież dostosowaną do pogody. Warto zabrać prowiant i zabezpieczenie przeciwko kleszczom, w przypadku, gdyby zdarzyło nam się wejść w trawę. Zazwyczaj wycieczki trwają około 3 godzin, ale można odłączyć się wcześniej i wrócić samodzielnie. A czasami dla chętnych jest też wariant dłuższy niż 3 godziny ;).

Jak się zapisać oraz zbiórka

Dojazd na miejsce zbiórki bezproblemowy, komunikacją ZTM. Rozkłady i mapki tras komunikacji publicznej znajdziecie tu: http://ztm.waw.pl/ ). Zbiórka będzie ok. 9.00 (więcej inf. poniżej).

Wycieczka potrwa zapewne około 3 godzin, ale można odłączyć się wcześniej. Koszt uczestnictwa jest niewielki: 18 zł. Dzieci do lat 8 mogą towarzyszyć dorosłym bezpłatnie. Jeśli podoba się Wam nasza działalność, to zachęcamy do dołączenia do opłaty za wycieczkę dodatkowych 2 czy 3 złotych – to ważna pomoc w naszych działaniach. Uczestnictwo w wycieczce to nie tylko przyjemność, ale także cenne wsparcie działalności STOPu, dlatego tym bardziej warto namówić krewnych i znajomych na udział.

Chętni na wycieczkę proszeni są o przysłanie mailem potwierdzenia wpłaty (w formie dokumentu pobranego ze strony internetowej banku lub skanu pokwitowania z poczty) jak najszybciej, WYŁĄCZNIE na adres wycieczki.stopu@gmail.com – w zamian od razu dostaną informacje o miejscu i godzinie zbiórki.

Jeżeli informacje nie dotrą od razu, to prawdopodobnie:
1. wysłaliście mail na zły adres (sprawdźcie)
2. nasza odpowiedź trafiła u Was do spamu (sprawdźcie ten folder w swojej skrzynce mailowej)
3. Wasz mail trafił do spamu u nas (będziemy go szukać, ale najlepiej wyślijcie go raz jeszcze z innego adresu mailowego).

Nie ma możliwości opłaty gotówką na miejscu zbiórki. Do uczestnictwa w wycieczce upoważnia wyłącznie przesłanie nam mailem potwierdzenia wpłaty.

UWAGA: proszę nie przesyłać potwierdzenia przelewu bezpośrednio poprzez stronę internetową banku, tylko z własnego adresu mailowego. Przesłanie potwierdzenia bezpośrednio przez stronę banku nie gwarantuje otrzymania informacji o zbiórce.

Dane do wpłat:
Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków 41 2130 0004 2001 0556 1410 0003
Tytuł wpłaty:
„nazwisko uczestnika, wycieczka ornitologiczna 10.03.2019”

Jeżeli wycieczka się odbędzie i ktoś opłaci swoje uczestnictwo, a nie przyjdzie na wycieczkę, to jego wpłata nie podlega zwrotowi ani nie upoważnia do uczestnictwa w innej wycieczce. Osoba, która nie przyjdzie, chociaż opłaciła swój udział, może go jedynie we własnym zakresie odstąpić innej osobie. Nie robimy wyjątków od tej reguły, bo wierzcie nam, inaczej nie dałoby się zorganizować żadnej wycieczki

Decydujcie się na wycieczkę nie w ostatniej chwili, bo jeśli piszecie do nas np. parę godzin przed wycieczką, to czasem Wasze pytania i informacja, że chcecie dołączyć docierają do nas zbyt późno. W mailu warto podać nr telefonu komórkowego, to ułatwi kontakt w razie jakiejś sytuacji awaryjnej.

Życzymy udanej wycieczki :).

Fot. Marek Długosiewicz

Tekst: D. Z.

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!