Zapraszamy na poszukiwanie śnieguł, błotniaka zbożowego i sokoła wędrownego – wycieczka z przewodnikiem 22.01.2017

Zapraszamy 22. stycznia, w niedzielę, na wycieczkę na ptaki, z przewodnikiem. Mrozy przypędziły dużo ciekawych ptaków w okolice Warszawy. Na polach w okolicy Pęcic ostatnio pojawiły się takie rzadkości jak: śnieguły, sokół wędrowny, błotniak zbożowy, oba myszołowy i całe hordy łuszczaków w tym rzepołuchy. Liczymy na to, że zabawią tam dłużej i spotkamy je w niedzielę, uzbrojeni w lunetę i przewodnika .

Około 9.30 rano spotkamy się w miejscu zbiórki (szczegółowe informacje wyślemy osobom, które zapiszą się na wycieczkę). Dojazd jak zwykle autobusem podmiejskim albo własnym transportem.

Dołączajcie do wycieczki i zapraszajcie znajomych !
Szczegóły organizacyjne i ogólne informacje o wycieczkach STOPu znajdziecie poniżej zdjęcia:

JEMIOŁUSZKI

 

Dla kogo i po co są wycieczki?

Wycieczki są przeznaczone dla wszystkich chętnych, zapraszamy dorosłych i dzieci. Jak zawsze, szczególnie gorąco zachęcamy do udziału w wycieczce początkujących ptasiarzy, ponieważ głównym celem Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest popularyzacja obserwowania ptaków, piękna przyrody i wiedzy przyrodniczej. Warto wybrać się na wycieczkę, zadawać przewodnikowi pytania, korzystać z jego wiedzy. Wycieczka z przewodnikiem, który jest doskonałym faunistą (rozpoznaje wszystkie możliwe gatunki ptaków ), to dobra okazja aby poznawać ptasie głosy i uczyć się rozpoznawania gatunków.

Przewodnik i sprzęt optyczny

Przewodnik może wytłumaczyć nawet najprostsze rzeczy, nie trzeba się wstydzić, tylko o wszystko pytać. Na pewno odpowie też na wszystkie trudne pytania związane z rozpoznawaniem ptaków, bo ma na ten temat bardzo dużą wiedzę.

Przewodnik zabiera na wycieczki świetną lunetę, przez którą ptaki widać jak na dłoni. Lornetkę trzeba mieć własną, ale bez lornetki też można się wybrać – na pewno przewodnik lub inny wycieczkowicz pozwoli czasem popatrzeć przez swoją. Na wycieczkach jest zawsze dużo sympatycznych współwycieczkowiczów.

Jak wyglądają wycieczki?

Wycieczki „na ptaki” są to powolne spacery z wieloma przystankami. Trzeba się ubrać w wygodne buty i odzież dostosowaną do pogody. Warto zabrać prowiant. Zazwyczaj wycieczki trwają około 3 godzin, ale można odłączyć się wcześniej i wrócić samodzielnie.

Jak się zapisać oraz zbiórka

Dojazd na miejsce zbiórki bezproblemowy, autobusem ZTM (rozkłady i mapki tras autobusów znajdziecie tu: http://ztm.waw.pl/ ). Zbiórka będzie ok. 9.30 (więcej inf. poniżej).

Wycieczka potrwa zapewne około 3 godzin, ale można odłączyć się wcześniej. Koszt uczestnictwa jest niewielki: 18 zł. Dzieci do lat 8 mogą towarzyszyć dorosłym bezpłatnie. Jeśli podoba się Wam nasza działalność, to zachęcamy do dołączenia do opłaty za wycieczkę dodatkowych 2 czy 3 złotych – to ważna pomoc w naszych działaniach.

Uczestnictwo w wycieczce to nie tylko przyjemność, ale także cenne wsparcie działalności STOPu, dlatego tym bardziej warto namówić krewnych i znajomych na udział.

Chętni na wycieczkę proszeni są o przysłanie mailem potwierdzenia wpłaty (w formie dokumentu pobranego ze strony banku internetowego lub skanu pokwitowania z poczty) jak najszybciej, WYŁĄCZNIE na adres wycieczki.stopu@gmail.com – w zamian od razu dostaną informacje o miejscu i godzinie zbiórki. W mailu warto podać nr telefonu komórkowego, to ułatwi kontakt w razie jakiejś sytuacji awaryjnej. UWAGA: proszę nie przesyłać potwierdzenia przelewu bezpośrednio poprzez stronę internetową banku, tylko z własnego adresu mailowego. Przesłanie potwierdzenia bezpośrednio przez stronę banku nie gwarantuje otrzymania informacji o zbiórce.

Dane do wpłat:
Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków
41 2130 0004 2001 0556 1410 0003
Tytuł wpłaty:
„nazwisko uczestnika, wycieczka ornitologiczna 22.01.2017”

Jeżeli ktoś opłaci swoje uczestnictwo, a nie przyjdzie na wycieczkę, to jego wpłata nie podlega zwrotowi.

Życzymy udanej wycieczki .

Fot.: jemiołuszki, autorstwa Marka Długosiewicza – dziękujemy .

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!