Zapraszamy na drugą wycieczkę z serii „Ptaki dzikiej Wisły” – 10.07.2016, Zawady, Kępa Okrzewska i okolice :)!

Zapraszamy na wycieczkę na ptaki :). 10. lipca, w niedzielę, idziemy nad Wisłę warszawską, w wyjątkowo piękne i dzikie miejsce. Jak napisał nasz przewodnik, znawca ptaków, Robert Miciałkiewicz: „Podczas naszej ostatniej wycieczki publika była tak zachwycona, zarówno miejscem jak i ptakami, że wspólnie postanowiliśmy kontynuować naszą wycieczkę dalej w górę rzeki.” :).

Ostatnio był tam trzmielojad, orlik krzykliwy i całe mnóstwo innych super-ptaków :). Koniecznie chcemy to powtórzyć ;). Pełną listę gatunków sprzed 2 tygodni możecie przeczytać na końcu tego tekstu.

Około 8 rano spotkamy się na przystanku autobusowym w okolicy Zawad i ruszymy w kierunku Kępy Okrzewskiej. Dołączajcie do wycieczki i zapraszajcie znajomych :)!

Szczegóły organizacyjne i ogólne informacje o wycieczkach STOPu znajdziecie poniżej:

DZIWONIA
DZIWONIA

Dla kogo i po co są wycieczki?

Wycieczki są przeznaczone dla wszystkich chętnych, zapraszamy dorosłych i dzieci. Jak zawsze, szczególnie gorąco zachęcamy do udziału w wycieczce początkujących ptasiarzy, ponieważ głównym celem Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest popularyzacja obserwowania ptaków, piękna przyrody i wiedzy przyrodniczej. Warto wybrać się na wycieczkę, zadawać przewodnikowi pytania, korzystać z jego wiedzy. Wycieczka z przewodnikiem, Robertem Miciałkiewiczem, który jest doskonałym faunistą (rozpoznaje wszystkie możliwe gatunki ptaków ;)), to dobra okazja aby poznawać ptasie głosy i uczyć się rozpoznawania gatunków.

Przewodnik i sprzęt optyczny

Przewodnik może wytłumaczyć nawet najprostsze rzeczy, nie trzeba się wstydzić, tylko o wszystko pytać. Na pewno odpowie też na wszystkie trudne pytania związane z rozpoznawaniem ptaków, bo ma na ten temat bardzo dużą wiedzę.

Przewodnik zabiera na wycieczki świetną lunetę, przez którą ptaki widać jak na dłoni. Lornetkę trzeba mieć własną, ale bez lornetki też można się wybrać – na pewno przewodnik lub inny wycieczkowicz pozwoli czasem popatrzeć przez swoją. Na wycieczkach jest zawsze dużo sympatycznych współwycieczkowiczów.

Jak wyglądają wycieczki?

Wycieczki „na ptaki” są to powolne spacery z wieloma przystankami. Trzeba się ubrać w wygodne buty i odzież dostosowaną do pogody. Warto zabrać prowiant. Zazwyczaj wycieczki trwają około 3 godzin, ale można odłączyć się wcześniej i wrócić samodzielnie.

Jak się zapisać oraz zbiórka

Dojazd na miejsce zbiórki bezproblemowy, autobusem ZTM. Zbiórka będzie ok. 8.00 (więcej inf. poniżej ;)).

Wycieczka potrwa zapewne około 3 godzin, ale można odłączyć się wcześniej. Koszt uczestnictwa jest niewielki: 18 zł. Dzieci do lat 8 mogą towarzyszyć dorosłym bezpłatnie. Jeśli podoba się Wam nasza działalność, to zachęcamy do dołączenia do opłaty za wycieczkę dodatkowych 2 czy 3 złotych – to ważna pomoc w naszych działaniach.

Uczestnictwo w wycieczce to nie tylko przyjemność, ale także cenne wsparcie działalności STOPu, dlatego tym bardziej warto namówić krewnych i znajomych na udział.

Chętni na wycieczkę proszeni są o przysłanie mailem potwierdzenia wpłaty (w formie dokumentu pobranego ze strony banku internetowego lub skanu pokwitowania z poczty) jak najszybciej, WYŁĄCZNIE na adres wycieczki.stopu@gmail.com – w zamian od razu dostaną informacje o miejscu i godzinie zbiórki. UWAGA: proszę nie przesyłać potwierdzenia przelewu bezpośrednio poprzez stronę internetową banku, tylko z własnego adresu mailowego. Przesłanie potwierdzenia bezpośrednio przez stronę banku nie gwarantuje otrzymania informacji o zbiórce.

Dane do wpłat:
Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków
41 2130 0004 2001 0556 1410 0003
Tytuł wpłaty:
„nazwisko uczestnika, wycieczka ornitologiczna 10.07.2016”

Jeżeli ktoś opłaci swoje uczestnictwo, a nie przyjdzie na wycieczkę, to jego wpłata nie podlega zwrotowi.

LISTA GATUNKÓW z poprzedniej wycieczki w te rejony:

Orlik krzykliwy!
Trzmielojad!
Krzyżówka
Czapla siwa 2
Rybitwa rzeczna
Mewa siwa
Mewa białogłowa
Śmieszka
Samotnik
Łęczak
Sieweczka rzeczna 2
Piskliwiec 5
Zimorodek
Dzięcioł zielony
Jerzyk
Grzywacz
Wrona
Sroka
Gawron
Kawka
Muchołówka szara
Śpiewak
Kwiczoł
Kos
Gąsiorek
Raniuszek
Oknówka
Dymówka
Łozówka
Kapturka
Piegża
Pierwiosnek
Piecuszek
Modraszka
Bogatka
Pokrzywnica
Zięba
Szczygieł
Makolągwa
Dzwoniec
Kulczyk
Kopciuszek
Zaganiacz
Rudzik
Słowik szary
Wilga

Fot.: Marek Długosiewicz

Tekst: Dorota Zielińska

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!