Relacja z urodzinowej wycieczki STOPu na ptaki nad Wisłę w okolicy warszawskiego Wilanowa i Siekierek w niedzielę 4. stycznia 2015 r.

 

W dziesiąte urodziny STOPu wybraliśmy się na pierwszą w tym roku wycieczkę. Pora zacząć nowy sezon z ptakami tym razem na nadwiślańskich rubieżach! Zbiórkę zrobiliśmy już tradycyjnie na przystanku komunikacji miejskiej, w tym wypadku przy pętli linii 167. Sądziłem, że po Sylwestrze zbyt wielu chętnych osób zwłaszcza w tak wietrzną pogodę nie będzie! Na szczęście moje obawy okazały się chybione :) . Kilkanaście obserwatorów ptaków to przyzwoity wynik.

Po kilku słowach wstępu ruszyliśmy wałem w kierunku Wilanowa. Nowy 2015 rok przywitał nas bardzo wietrzną aurą, co niestety nie sprzyja obserwacji ptaków na otwartej przestrzeni. Mają one w taką pogodę duże problemy z przemieszczaniem się w ,,powietrznych autostradach’’. W górze nad głowami aktywne były w zasadzie tylko mewy i krukowate, cała reszta chowała się między drzewami i krzewami. Na początek w zdziczałym sadzie usłyszeliśmy podśpiewującego kosa, kilka sikor oraz dwa niepłochliwe pełzacze ogrodowe. Po tym ,,wydarzeniu’’ nastał okres dłuższej posuchy. Innymi słowy prawie wcale nie było ptaków, gdzieś tam przeleciała krzyżówka czy też klucz kormoranów. Dopiero przelatujący młody bielik przebudził nasze towarzystwo . Na tego „gościa’’ zawsze o tej porze roku można liczyć .

W dalszej kolejności dostrzegliśmy na czubku świerka jakiegoś łuszczaka, który okazał się być samcem zięby. Po co będzie leciał w cieplejsze rejony, skoro tu przy jesiennej pogodzie ma wszystko czego mu do przetrwania potrzeba. Pewnie dopiero śnieg i mróz wygoni go dalej na zachód. Na dłużej zatrzymaliśmy się dopiero przy oczyszczalni ścieków przy ul. Sytej. Powodem były żerujące w znacznej ilości kaczki. Dominantem oczywiście była krzyżówka, zobaczyliśmy też ok. dziesięć cyraneczek! Obok gągoła i nurogęsi były to jedyne blaszkodziobe, które dane nam było obserwować podczas wycieczki. W drodze powrotnej ponownie widzieliśmy młodego bielika -chyba ten sam osobnik co wcześniej – i kilka szczygłów. Generalnie ptaków bardzo mało, zimowych gości przy tak ciepłej zimie nie ma, a tutejsze gatunki są na zimowiskach.

Spis gatunków:

bielik
kormoran
czapla siwa
nurogęś
krzyżówka
gągoł
cyraneczka
śmieszka
mewa srebrzysta
mewa białogłowa
sierpówka
bażant
kruk
gawron
kawka
wrona
sroka
kos
kwiczoł
bogatka
modraszka
pełzacz ogrodowy
szczygieł
zięba
mazurek
wróbel

Tekst i zdjęcia: Robert Miciałkiewicz

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!