Budowa tratewek dla ptaków wodnych na kanałku Piaseczyńskim – relacja.

W naturalnym środowisku woda sprzyja różnorodności biologicznej. Niestety niektóre zbiorniki wodne stworzone przez człowieka nie sprzyjają ptakom. Doskonałym przykładem takiego zbiornika jest kanałek Piaseczyński w Warszawie. Wybetonowane brzegi są strome. Jeśli pisklętom krzyżówek lub nurogęsi, poszukującym odpoczynku na brzegu, uda się na niego wspiąć, to znajdują się na chodniku, po którym biegają psy i dzieci, jeżdżą rowery. Nie ma tam roślinności, w której ptaki mogłyby się ukryć. Brakuje zacisznego, gęstego trzcinowiska w wodzie i gęstych krzewów na brzegu. Pisklęta są płoszone i narażone na śmierć pod kołami rowerów, albo podczas „zabawy z psami”.

Dostaliśmy sygnał od osób obserwujących ptaki w tamtej okolicy, że pozbawione schronienia pisklęta na kanałku są w niebezpieczeństwie. Sytuacja ta została również opisana na portalu Birdwatching.pl.

Podjęliśmy natychmiastową akcję budowania tratewek dla ptaków. Omówiliśmy sprawę z Przemkiem Paskiem z Fundacji Ja Wisła, wysłaliśmy mail na listę mailową STOPu i w ciągu niecałych 2 dni zorganizowaliśmy akcję. Kierownikiem merytorycznym akcji został Przemek. Ja Wisła budowała tratewki na kanałku Piaseczyńskim w poprzednich latach i Przemek miał już doświadczenie w tej kwestii. Wolontariusze STOPu licznie stawili się w Porcie Czerniakowskim, koło należącej do Ja Wisła barki Herbatnik. Niektórzy przytargali plastikowe butelki, inni drewnianą paletę lub małe tratewki z gałęzi. Fundacja podzieliła się z nami zapasem desek.

Przez około 5 godzin, pod kierunkiem Przemka powstało 8 pokrytych zielenią tratewek. Następnie nadmuchaliśmy paszczami (nie było pompki) ponton, wystrugaliśmy zatyczki do wentyli (nie było korków) i tratewki zostały zwodowane. Wkrótce nurogęsi i krzyżówki zaczęły korzystać z nowych wysepek :) !

WIELKIE PODZIĘKOWANIA DLA PRZEMKA PASKA ORAZ WOLONTARIUSZY STOPU :)! Dzięki Wam małe nurogęsięta mają wreszcie chwilę spokoju i wytchnienia.
Zachęcamy do budowania tratewek na takich nieprzyjaznych zbiornikach, jak kanałek Piaseczyński. Na naszej stronie można znaleźć instrukcję budowy tratewek.

Tekst: Dorota Zielińska

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!