Liczenie krukowatych zimujących w Warszawie – ZIMA 2010/2011 – Aktualności

Drodzy Sympatycy Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków,

Już 22 stycznia, w sobotę, odbędzie się liczenie ptaków krukowatych nocujących w Warszawie. Naszym szczególnym zainteresowaniem obejmujemy 3 gatunki: gawrona, kawkę oraz wronę.

Krukowate tworzą skupiska noclegowe w wielu miastach Polski i Europy. We Wrocławiu w 1996 roku stwierdzono aż 350-400 tysięcy osobników! W tym samym czasie w Warszawie stwierdzono 130 tysięcy ptaków korzystających z noclegowisk. Od 15 lat nie były przeprowadzone tego typu badania na terenie stolicy. Dokładne policzenie zimujących ptaków jest tym ważniejsze, że na zachodzie Europy notuje się duży spadek liczebności zimujących krukowatych.

Jak trudne jest policzenie ptaków spędzających noc na drzewach wie każdy, kto przechadzał się po zmroku po jednym z warszawskich parków. Jak zatem ocenić ich liczebność?
Otóż postaramy się policzyć ptaki zanim te dolecą na noclegowisko, tzn. na trasach dolotowych.
Aby przeprowadzić liczenie maksymalnie dokładnie, musimy znać dwa rodzaje informacji:
– miejsce nocowania – czyli noclegowisko,
– trasy dolotu ptaków

Gdy określimy dokładne trasy przemieszczania się ptaków, będziemy mogli skierować tam grupę osób, aby ta policzyła przelatujące ptaki. W każdej takiej grupie znajdą się osoby już doświadczone w wykonywaniu tego typu prac, oraz osoby, które do tej pory nie miały przyjemności liczenia ptaków, a chciałyby uczestniczyć w naszej akcji.

Dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili chęć pomocy w liczeniu. Jednocześnie zapraszamy kolejne osoby do pomocy przy poznawaniu awifauny Warszawy. Zapewniamy, że te 2–3 popołudniowe godziny nie będą stracone.

Jeżeli znacie jeszcze inne miejsca nocowania ptaków krukowatych – napiszcie na adres: marek.elas@gmail.com

koordynatorem akcji jest Marek Elas

SONY DSC

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!