Podsumowanie pierwszej edycji projektu Skarby Warszawskiej Przyrody

15 gru 2014

Projekt Skarby Warszawskiej Przyrody, realizowany przez nas w 2014 r. dobiega końca. Zabraliśmy w teren blisko 2000 dzieciaków na 90 spacerów przyrodniczych. Zorganizowaliśmy konkurs przyrodniczy i rozdaliśmy przyrodnicze nagrody: książki o zwierzętach oraz 10 rejsów dla grup dzieciaków, tradycyjną, drewnianą łodzią. Powiesiliśmy na terenie szkół i przedszkoli 48 budek lęgowych dla ptaków.
Poniżej możecie przeczytać kilka opinii o Skarbach Warszawskiej Przyrody z roku 2014.

Antosia Titkow, uczennica Szkoła Podstawowej im. Św. Franciszka, napisała do nas mail, który bardzo nas uradował:

„Dzień dobry!
Ja jako ,,zakochana w przyrodzie” uczestniczyłam w:
-spacerze przyrodniczym
-wieszaniu budek
-konkursie
Spacer przyrodniczy
Spacer przyrodniczy był fascynującym spotkaniem z przyrodą (odbył się 19.09.14). Pani Dorota Zielińska bardzo ciekawie opowiadała o ptakach nadwiślańskich i ogólnie mówiąc – o przyrodzie. Pokazała nam budki lęgowe, dziuplę dzięciołka i ślady bobra (!). Przy okazji zaliczyłam ,,życiówkę” (gatunek, którego nigdy wcześniej nie widziałam) – był to krogulec. Z ciekawszych ptaków: grzywacz, mewy siwe, kormorany.
​Wieszanie budek
Bardzo mi się spodobało wieszanie budek. Przy naszej szkole zawisły: budki dla szpaków, dla bogatki, dla modraszki, dla półdziuplaków.
Z ostatnich obserwacji wynika, że dzięcioł duży rozkuwa budkę – jeśli wyprowadzi lęg – kółko ornito zwariuje ze szczęścia 🙂 !
Konkurs
​Na konkurs wykonałam pracę o działkach Morysin i o Łazienkach Królewskich.

Pozdrawiam serdecznie!
Antonina Titkow”

Bardzo dobre oceny dostawaliśmy także od nauczycieli. Oto opinia pani Elżbiety Szwarc, nauczycielki klas 0-3, ze Szkoły Podstawowej nr 41:

„Moja klasa brała udział w spacerze organizowanych przez STOP po raz pierwszy. Dzieci małe (zerówka) i początek roku szkolnego, ale całe wyjście zorganizowane było profesjonalnie, a dzieci zainteresowane całym pomysłem. Przy okazji poznawania przyrody w bardzo namacalny sposób, sam teren i sposób prowadzenia zajęć wpływał integrująco na dzieci.

Często poznają oni z rodzicami Warszawę, ale rzadko od strony Wisły i przyrodniczego świata. Rodzice uczestniczący z nami w spacerze mówili, że sami po raz pierwszy słyszeli wiele informacji. Niektórzy nie znali nawet trasy spacerowej nad Wisłą.
Po wycieczce wzięliśmy udział w konkursie „Skarby Wisły Warszawskiej”, w którym nagrodą był spływ po Wiśle. To dodatkowo pobudziło dzieci do przyrodniczej aktywności. Znały już miejsce, a teraz poznały je od strony wody, co wzbudziło ich ogromne emocje.
Sam projekt STOPu jest bardzo ciekawy ze względu na to, jak bardzo obecnie mały nacisk kładzie się na edukowanie dzieci w podstawowym przyrodniczym zakresie (znajomość gatunków drzew, ptaków) i na to, jak pozytywnie można obcować z przyrodą i ja poznawać oraz jak wiele radości daje patrzenie na to, co potrafi się już rozpoznać i nazwać.”

Naszymi spacerami i budkami lęgowymi dla ptaków bardzo cieszyły się przedszkolaki. Pani Renata Kłos, nauczycielka z Przedszkola Nr 255 była ze swoimi wychowankami na naszych spacerach przyrodniczych:

„Dzieci z Przedszkola Nr 255, z grupy 5-latków brały udział w organizowanych przez Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków spacerach przyrodniczych nad Wisłę oraz do Parku Skaryszewskiego. Wycieczki były przeprowadzone ciekawie i przystępnie dla dzieci w wieku naszych przedszkolaków. Ci z dużym zainteresowaniem obserwowali i słuchali wiadomości przyrodniczych. Dzieci żywo reagowały na prezentowane miejsca, zwierzątka, pytały o interesujące je rzeczy.

Dzięki udziałowi w projekcie Stowarzyszenia, dzieci mogły zwiedzić miejsca, na codzień dla nich niedostępne, posłuchać o mądrym postępowaniu z przyrodą, dokarmianiu ptaków i doświadczyć piękna przyrody w różnych porach roku. Bliskie obcowanie z naturą przyniosły dzieciom wiele radości a doświadczenie związane z dokarmianiem z bliska wiewiórek czy sikorek zostanie długo w ich pamięci. Spacery wzdłuż brzegu Wisły a także alejkami Parku Skaryszewskiego ubogaciły wiedzę zarówno wychowanków jak ich opiekunów. Rodzice dzieci z zadowoleniem przyjmowali informacje o możliwości skorzystania z przyrodniczych spacerów.

Uważam projekty edukacyjne Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków za wartościowe i godne polecenia. Chętnie skorzystalibyśmy z następnych propozycji.”

Również rodzice dzieci, które brały udział w naszym projekcie, docenili nasze działania. Oto fragment maila, jaki otrzymaliśmy od pani Jolanty, której córeczka jest uczennicą Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 137:

„ W związku z naszym udziałem w akcji wieszania budek lęgowych dla ptaków, pragnę bardzo podziękować za szybkie, sprawne i życzliwe załatwienie naszej sprawy. Dzieci z naszej szkoły są zachwycone tym, że „zarządzają swoimi” budkami, którymi zainteresowane już są ptaki. Nasza szkoła jest szkołą specjalną i uczęszczające do niej dzieci mają również specjalne potrzeby edukacyjne. Wiele lekcji toczy się wokół tematu budek, a nawet przy budkach 🙂 Dla naszych dzieci to ogromna frajda i w łatwy sposób przyswajalna nauka.
Bardzo się cieszymy, że możemy brać udział w takim projekcie. Mamy nadzieję na kontynuację współpracy z Państwem w przyszłości w różnych podobnych projektach.”

Miłe słowa od dzieciaków, rodziców i nauczycieli zachęciły nas do napisania projektu drugiej edycji Skarbów Warszawskiej Przyrody, którą chcielibyśmy zrealizować w 2015r.. Złożyliśmy ofertę na konkurs Biura Edukacji m. st. Warszawy i staramy się o dofinansowanie – trzymajcie kciuki 🙂 !

Tekst i zdjęcia: Dorota Zielińska

Print Friendly, PDF & Email