Konkurs niezwykle pożyteczny i z nagrodami :)

Mamy dla Was KONKURS (niezwykle pożyteczny) i kilka książek do wygrania :)! 3. czerwca 2020 premiera „Książki o śmieciach” autorstwa przyrodnika, ptasiarza i literata w jednej osobie, czyli Staszka Łubieńskiego znanego z przyrodniczego bloga Dzika Ochota.
Konkurs odbywa się na „fejsbuku”. Waszym zadaniem jest:
1. polubić naszą stronę na Facebooku oraz polubić i udostępnić ten wpis (z ustawieniami „publiczne”),
2. w komentarzu pod tymże wpisem (na naszym Facebooku) opisać Wasze osobiste doświadczenie ze zbieraniem śmieci w miejscach, które nie powinny być zaśmiecone (z informacją kiedy, gdzie i ile ;)) i w tymże opisie zamieścić zdjęcie Waszego „zbioru”, urobku, trofeum, czy jak to najlepiej nazwać ;).

Konkurs trwa do 15.06.2020 włącznie. Spośród uczestników wybierzemy 5 osób, które otrzymają książki. Jeśli kandydatów na zwycięzców będzie dużo i poczujemy się zagubieni i spanikowani kogo wybrać, to będziemy losować ;). Rozstrzygnięcie opublikujemy na fejsie po zakończeniu konkursu.

Książka:
„Książka o śmieciach” to wszystko, czego zapewne nie chcesz wiedzieć o własnych śmieciach, ale jest tak fascynujące, że nie pożałujesz, kiedy się już dowiesz. To zbiór esejów literackich, ale opartych na badaniach i rozmowach ze specjalistami. Stanisław Łubieński, autor doskonale przyjętych esejów o ptakach „Dwanaście srok za ogon” tropi, przepięknie opisuje i analizuje śmieci we własnym koszu, w osiedlowych śmietnikach, na wysypiskach, w lasach i oceanach, a nawet w odkrywanych przez archeologów osadach naszych przodków. Pisze o śmieciach oczywistych – jak plastikowe torebki – i nieoczywistych, które myśliwi zostawiają w ciałach zabitych przez siebie zwierząt. Fascynująco opowiada o niebezpiecznych związkach śmieci i natury oraz o tym, jak zmieniliśmy odpady z naszego życia w demona, który pożera nasz świat. Opowiada niezwykłą historię plastiku i diagnozuje w sobie i w nas ekologiczną neurozę. Ale nie pozostawia nas bez leków, które pozwolą nam wyzwolić się spod władzy przytłaczających nasze życie – nie tylko materialnych – śmieci. Laureat Nagrody Nike Czytelników 2017 zastanawia się w nich czym są współczesne śmieci i jak zmieniły się na przestrzeni wieków? Jakie zagrożenie niosą ze sobą i co my możemy w tej sprawie zrobić? Co mówią o naszej cywilizacji? O współczesnym człowieku. O tym jaki krajobraz zastaliśmy, a jaki po sobie zostawimy.

Autor:

Stanisław Łubieński, z wykształcenia ukrainista i kulturoznawca. Współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Autor reportażu historycznego Pirat stepowy (Czarne 2012). Za zbiór ptasich esejów Dwanaście srok za ogon otrzymał Nagrodę Nike Czytelników 2017, a także nominacje do Paszportu Polityki 2016 oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2017. W 2020 roku książka ukazała się w przekładzie na język angielski. Prowadzi spacery przyrodnicze. Mieszka w Warszawie.

„Książkę o śmieciach” wydało Wydawnictwo AGORA

Tekst: D.Z.

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!