Konkurs przyrodniczy dla dzieci i młodzieży szkolnej

Trwa konkurs o tematyce przyrodniczej dla dzieci i młodzieży szkolnej (mniej ważny wiek, ważne, żeby jeszcze chodziła do szkoły ;)). Czekamy na WYŁĄCZNIE SAMODZIELNE (BEZ JAKIEJKOLWIEK INGERENCJI DOROSŁYCH opiekunów lub nauczycieli) prace pisemne i plastyczne, a także fotograficzne dotyczące przede wszystkim warszawskich nadwiślańskich terenów cennych przyrodniczo, Parku Skaryszewskiego, ale też ewentualnie  i innych warszawskich obiektów przyrodniczych. Szczególnie chętnie zobaczymy i przeczytamy Wasze relacje z wycieczek, które prowadziliśmy dla dzieci i młodzieży nad Wisłą i w Parku Skaryszewskim. Przyjmujemy także prace dotyczące  wartości przyrodniczej innych znanych Wam terenów przyrodniczych w Warszawie, np. znajdujących się w pobliżu szkoły a nawet na osiedlu.

Samodzielność jest najważniejsza

Dlaczego tak podkreślamy, że prace mają być bez żadnej ingerencji dorosłych? Dlatego, że mamy już przykre doświadczenia z pracami przysyłanymi nam na konkursy przyrodnicze, które to prace wyglądały jak częściowo, a czasami nawet całkowicie, wykonane przez dorosłych lub co najmniej przez nich „ulepszane”. Takie prace nie mają żadnej wartości edukacyjnej dla dzieci. Dzieci, które nie mogą zrobić prac całkowicie samodzielnie, nie uczą się ani o przyrodzie, ani nie uczą się kreatywności. Takie doświadczenia są druzgocące dla poczucia własnej wartości i kreatywności. Jedyne, czego uczą się takie dzieci, to tego, że nie są wystarczająco dobre, wartościowe i zdolne, by samodzielnie coś stworzyć i osiągnąć. Uczą się też cwaniactwa i kombinowania w celu uzyskania nagrody. Bardzo to jest smutne, jeżeli dostajemy takie prace, albo jeżeli na naszych warsztatach rysunkowych dla dzieci obserwujemy dorosłych, którzy poprawiają ich rysunki lub dyrygują tym, jak dziecko ma rysować :(.

Warunki konkursu

Prace wyróżnione będą umieszczane w Internecie, przede wszystkim na naszej stronie internetowej i na Facebooku. Nagrodami za prace, które najbardziej nam się spodobają, będą publikacje przyrodnicze nawiązujące tematyką do Wisły warszawskiej (i nie tylko) lub bezpłatny wstęp na STOPową wycieczkę ornitologiczną.

Przesłanie pracy na konkurs jest równoznaczne ze zgodą na jej nieodpłatne publikowanie przez STOP, przede wszystkim w Internecie, ale też w różnych naszych publikacjach czy prezentacjach. Prace będą oceniane przez wewnętrzne,  STOPowe jury, a ocena ta będzie subiektywna ;).

Prace przyjmujemy do 19. listopada (2018), wyłącznie w formie elektronicznej (skany w formacie pdf, png, jpg, oraz dokumenty programu Word) na adres mailowy edukacja.stop@gmail.com

Przesyłając pracę proszę podać wiek oraz imię i nazwisko twórcy, a u osób niepełnoletnich najlepiej także imię i nazwisko oraz kontakt do opiekuna prawnego.

Wyniki konkursu ogłosimy na początku grudnia.

Konkurs jest częścią projektu Skarby Warszawskiej Przyrody – edycja IV, który realizujemy dzięki dofinansowaniu ze środków m. st. Warszawa.

Tekst i grafika: D.Z.

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!