Relacja z wiosennej wycieczki na ptaki na warszawskie Siekierki, czyli Wisła i okolice (17.04.2016)

Wisła w czasie migracji ptaków, czyli przede wszystkim wiosną i jesienią, prezentuje się niezwykle ciekawie. Zdecydowanie, mieszkańcy stolicy mogą mówić, że są uprzywilejowani w porównaniu  z mieszkańcami innych miast. Zdecydowanie, dla nas Wisła jest najciekawszym ptasio miejscem na Mazowszu. W związku z powyższym postanowiliśmy poszukać ptasich powrotów właśnie nad naszą największą rzeką. Generalnie warto było. Miejscem naszych obserwacji stał się odcinek między mostem Siekierkowskim a Zawadami.

Zbiórkę zrobiliśmy tradycyjnie dla tego terenu na pętli autobusowej linii 167.  Aura jak na zawołanie stała się łaskawa dla nas, żeby nie powiedzieć iż było nawet za ciepło! Tym niemniej, nie ma co narzekać. Z miejsca zbiórki wyruszyliśmy o 9.00.

Frekwencja była wcale przyzwoita. Jednym z pierwszych gatunków, jakie było nam dane dzisiejszego dnia zobaczyć, był potrzos w towarzystwie łysek i pary krzyżówek.

Naturalnie z okolicznych drzew i zakrzewień dochodziły głosy takich ptaków jak kos, pierwiosnek, szpak,  kapturka. Po wejściu na wał przeciwpowodziowy dostrzegliśmy, a raczej usłyszeliśmy, agresywny głos kwiczoła. Okazało się, że dwa ptaki przepędzały ze swojego rewiru parę wron. Właśnie ta agresja kwiczoła wobec krukowatych bardzo sprzyja innym, mniejszym gatunkom, dla których wrony i sroki są poważnym zagrożeniem. Tuż obok, na topoli, pojawiły się dwa szczygły, co by nie mówić, jedne z ładniejszych łuszczaków. Z zabudowań słychać było charakterystyczne ,,trzeszczenie’’ kopciuszka. Idąc dalej  w gorę rzeki słyszeliśmy dobiegające z pobliskich łęgów śpiewy takich gatunków ptaków jak pierwiosnek, piecuszek, kapturka i wiele innych. Pierwszym ciekawszym ptakiem, którego zaobserwowaliśmy był błotniak stawowy. Nikt z nas w tej chwili nie mógł się domyślać, że niebawem zobaczymy innego błotniaka! Wcale nie mam na myśli innego osobnika tego gatunku lecz inny gatunek błotniaka. Gdyby nie Krzysiek Tabernacki to przegapilibyśmy dorosłą samicę błotniaka łąkowego! Połowa kwietnia to okres kiedy pojawiają się w naszym kraju pierwsze osobniki tego gatunku. Wszystko na to wskazuje, że to pierwszy ptak tego gatunku na całym MazowszuJ. Jednym z ciekawszych ptaków, które widzieliśmy dzisiejszego dnia obok błotniaka łąkowego, była para kląskawek, a przede wszystkim piękny samiec siadający na eksponowanych miejscachJ.  Kiedy zrobiliśmy sobie przerwę na posiłek nad samą rzeką widzieliśmy jeszcze dalszych kilka gatunków ptaków szponiastych. W drodze powrotnej ponownie widzieliśmy samca kląskawki. Wydaje się, że zostanie w  okolicy na stałe, co zdecydowanie ucieszy wszystkich tych, którzy nieczęsto mieli okazję obserwować ten gatunek. Z czystym sumieniem wszyscy uznaliśmy dzisiejszą wyprawę za udaną.

Wykaz gatunków:

Myszołów 2

Pustułka 1

Krogulec 2

Jastrząb 1

Błotniak stawowy 1

Błotniak łąkowy 1

łyska

Kormoran

Czapla siwa

Krzyżówka

Perkoz dwuczuby

bażant

Mewa białogłowa

Mewa siwa

Śmieszka

Rybitwa rzeczna

Dzięcioł zielony

Dzięcioł duży

Grzywacz

Sierpówka

Kruk

Wrona

Gawron

Kawka

Sroka

Sójka

Pełzacz ogrodowy

Modraszka

Bogatka

Kos

Kwiczoł

Pierwiosnek

Piecuszek

Świstunka leśna

Rudzik

Kląskawka

Piegża

Kapturka

Potrzos

Trznadel

Szczygieł

Dzwoniec

Czyż

Zięba

Kulczyk

Pliszka siwa

Pliszka żółta

Świergotek łąkowy

Tekst i zdjęcia: Robert Miciałkiewicz.

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!