Wywiad z Panią Ornitolog

WYWIAD Z PANIĄ ORNITOLOG, DOROTĄ ZIELIŃSKĄ

W związku z pojawieniem się na balkonie w moim domu gołębi wysiadujących jaja, przeprowadziłam wywiad z Panią Dorotą Zielińską, ornitologiem ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

golab_na_balkonie06

– Jaki to jest gatunek gołębi?

DZ: To gołąb miejski, (łac. Columba livia f. urbana). Gatunek jest pod całkowitą ochroną, chociaż jest liczny. Pochodzi od gołębia skalnego.

– Czy często gnieżdżą się tak blisko ludzi, na balkonach?

DZ: Jak wiele ptaków związanych ze skałami gatunek ten przystosował się do warunków miejskich, gdzie budynki „udają” skały. Gołębie często zakładają gniazda w różnych zadaszonych zakamarkach budynków. Jeżeli balkon wygląda bezpiecznie, ludzie rzadko z niego korzystają, to i na balkonie.

– Jak długo gołębie wysiadują jaja?

DZ: Wysiadywanie trwa około 17 dni.

– Jak długo wychowują pisklęta do uzyskania samodzielności?

DZ: Pisklęta stają się lotne w wieku około 5 tygodni i niedługo później stają się samodzielne. Gołębie to gniazdowniki – ptaki, których pisklęta po wykluciu są niedołężne i długo pozostają w gnieździe pod opieką rodziców. Gniazdownikami są np. drapieżne, dzięcioły, gołębie, wróblowe. Ich pisklęta zaraz po wykluciu są nagie (lub pokryte rzadkim puchem), mają zamknięte oczy (nie widzą), prawie nie poruszają się i nie potrafią regulować temperatury ciała; przez wiele dni pozostają w gnieździe, są ogrzewane i karmione przez rodziców. Dojrzałość uzyskują w wieku pół roku, ale do lęgów przystępują dopiero następnej wiosny, mając prawie rok.

– Jak bardzo brudzą i w jakim stopniu jest to niebezpieczne dla zdrowia ludzi (wiadomo, że gołębie roznoszą różne choroby)?

DZ: Na pewno nie można zarazić się żadnymi chorobami, jeżeli będą się dbało o mycie rąk, a gołębie nie będą siadały na jedzeniu, czy ubraniach, które dotykają potem do twarzy. Podsumowując – gołąbki są niechlujnymi sąsiadami, ale i tak może być z nimi fajnie.

– Czy można sprzątać balkon w trakcie wysiadywania jaj, a zwłaszcza podczas wychowywania piskląt (by ich nie porzuciły)?

DZ: Żeby nie zrobić im krzywdy, to trzeba przeczekać krótkie gołębie dzieciństwo. Co do sprzątania, to:
nie należy się zbliżać bardziej niż 50 cm do gniazda,
nie należy zmieniać otoczenia gniazda,
NIE należy sprzątać w czasie klucia się młodych oraz kiedy młode mają około 3 tygodni i więcej – wtedy już podlatują sobie po balkonie i wyjście na balkon może sprawić, że wylecą z balkonu za szybko na dół i poranią się lub zabiją.

– Czym rodzice karmią pisklęta (wydaje się, że czymś przetrawionym – z dzioba do dzioba)?

DZ: Co do karmienia, to pisklęta u gołębi przez pewien czas karmione są tzw. ptasim mleczkiem (wydzieliną wola). Ptasie mleczko, mleczko wola, to płynna wydzielina wola gołębi (samców i samic) służąca do karmienia piskląt; zawiera głównie tłuszcze i białka oraz cukry.

– Kiedy rodzice zaczną karmić pisklęta owadami i innymi pokarmami, które same jedzą?

DZ: Owadami młodych nie będą karmić, bo one są roślinożerne. Będą karmić nasionami, a w mieście tez niestety różnymi odpadkami itp. ale pewnie jak się zdarzy owad nieruchliwy, to i jego zjedzą. Pod koniec rozwoju piskląt karmi tylko samiec. Samica przygotowuje się do następnego lęgu.

– Ile razy w roku mają pisklęta?

DZ: Lęgów może być nawet 4-5. Gołębie, jeśli mają gdzie i mają żarcie, to mają młode przez cały rok, również w zimie z przerwą na pierzenie.

– Ile jaj zwykle składają (czy dwa to norma)?

DZ: 2 jaja to typowe.

– Czy dokarmiać rodziców na balkonie (także poić) – dawaliśmy im trochę płatków owsianych i kawałki bułeczki?

DZ: Nie ma potrzeby karmienia gołębi na balkonie. Wodę jednak można im wystawić. Będzie im na pewno lepiej. Chociaż bez niej tez dadzą radę.

– Jak jest przeżywalność piskląt i co im grozi?

DZ: Może się zdarzyć, że silniejsze pisklę pozbędzie się przemocą drugiego.

– Jak długo żyją gołębie?

DZ: Żyją kilka lat (choroby, wypadki i ogólnie „ciężkie życie”). Ich domowi krewniacy w dobrych warunkach – nawet i 20lat.

– Z naszych obserwacji wynika, że gołębie nie śpiewają jak inne ptaki tylko „gruchają” czy rzeczywiście nie wydają żadnych innych dźwięków (i dlaczego)? Czy gruchają tylko samce? Czy to normalne, że pisklaki też nie piszczą?

DZ: Pisklaki piszczą.

– Na koniec jeszcze pytanie – co to jest takie białe na dziobie (u nasady)?

DZ: Przy dziobie jest woskówka (ceroma) – miękka, silnie ukrwiona, zmodyfikowana skóra znajdująca się u niektórych ptaków przy nasadzie dzioba (szponiaste, grzebiące, gołębiowate), lub powlekająca cały dziób (kaczkowate). W obrębie woskówki lub na jej skraju umieszczone są nozdrza. Często kontrastowo ubarwiona, zwłaszcza u samców. np u ptaków drapieżnych woskówka jest żółta (u dorosłych) lub szara albo niebieska (u młodych).

– Dziękuję za wywiad i ciekawe informacje.

DZ: A ja dziękuję za Twoją życzliwość wobec gołębi i wkład w ich ochronę :).

Wywiad przeprowadziła w roku 2008 Agata Plater-Zyberk, uczennica.

...................................................................
Jeśli uważasz, że działalność Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków jest cenna i warta wsparcia, Wpłać darowiznę!